Króliki Pana Boga – Grzegorz Kozera. Recenzja

Mam w głowie mocno utrwalony obrazów czasów wojennych, który przyszło mi poznać dzięki opowieściom dziadków. Teraz lawina wspomnień płynąca z ich ust nabrała dla mnie jeszcze mocniejszego wyrazu. Bo to właśnie z ich przekazów doskonale znam wątki uwypuklone przez Grzegorza Kozerę w „Królikach Pana Boga”. Czy można bardziej uwiarygodnić tę książkę?

Króliki Pana BogaTo zaskakujące, ale też przerażające, jak zbieżna może być opowieść kogoś bliskiego z fabułą powieści traktującej o wojnie. Dzięki temu książka ta nabrała dla mnie całkiem innego wymiaru i uzmysłowiła jeszcze bardziej, jak podobny los spotkał tych, którym wówczas udało się przeżyć.

Grzegorz Kozera stworzył narrację szalenie wiarygodną. Taką, w której okrucieństwo odziera z resztek godności, a do głosu dochodzą pierwotne instynkty. Taką, w której zaczynają dominować myśli, że śmierć jest lepsza niż fizyczny i psychiczny upadek. I wreszcie taką, która obrazuje, jak nadzieje umiera ostatnia.

„Króliki Pana Boga” nie należą z pewnością do powieści odkrywczych. Myślę jednak, że wcale nie taka miała być ich rola. Autor postawił bowiem na uderzenie w czytelnicze emocje historyczną prawdą, która życie wielu osób zmieniła raz na zawsze.

Możemy się o tym przekonać, śledząc losy poszczególnych bohaterów – Adama, Haliny i Honzy. Wojna doświadczyła ich różnorodnie. Teraz próbują ocalić w sobie resztki człowieczeństwa, by powrócić do normalnego życia, na którego istnienie po cichu liczą. Bo ile można być królikiem doświadczalnym Pana Boga?

Książka Grzegorzy Kozery porusza i stanowi niezwykłą okazję do refleksji. Ukazanie wojennej zawieruchy skłania do zastanowienia się nad tym, co tak naprawdę jest ważne dziś. Każdy powinien dojść do swoich prywatnych wniosków.

Grzegorz Kozera, „Króliki Pana Boga”, Wydawnictwo Dobra Literatura 2015

Przeczytaj również:

Recenzja książki „Biały Kafka”

Recenzja książki „Co się zdarzyło w hotelu Gold?”

Posted on 25 Maj 2015, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: