Szybkie czytanie. Jolanta Jaworska-Jamruszkiewicz. Recenzja

O tym, że warto czytać, przekonuję stale. Tym razem zachęcam do sięgnięcia po książkę, która może usprawnić obcowanie nie tylko z prozą, ale też z innymi tekstami.

Szybkie_Czytanie_okladkaPoradnik „Szybkie czytanie” na dzień dobry ma wielką zaletę – niczego nie narzuca i pozwala zgłębić tajniki własnego czytania dzięki ogromnej ilości ćwiczeń. Niepozorna książka Jolanty Jaworskiej-Jamruszkiewicz to niemal doskonały praktyczny zastrzyk umiejętności, ale nie należy oczekiwać, że szybkie czytanie stanie się naszym atutem wraz z zamknięciem ostatniej strony poradnika.

Rzecz w tym, że aby brnąć przez teksty z szybkością błyskawicy, potrzeba czasu, cierpliwości i sporo zaangażowania. Nie da się wypracować tej umiejętności z dnia na dzień. Warto jednak się zmobilizować, bo szybsze czytanie ma jeszcze dwie zalety: sprzyja lepszemu rozumieniu treści, a nawet jej zapamiętywaniu.

Jolanta Jaworska-Jamruszkiewicz nie tylko podpowiada, na czym się skupić, by osiągać coraz lepsze efekty, ale też wyjaśnia, jakie znaczenie dla zwiększenia ilości pochłanianych słów mają odpowiednie warunki.

Książka „Szybkie czytanie”, według mnie, to strzał w dziesiątkę. Idealny poradnik dla wszystkich, którzy obcują ze słowami i chcieliby poprawić szybkość ich przyswajania. Mocnym punktem są wspomniane ćwiczenia. Warto poświęcić im czas, by dowiedzieć się, jak poszerzyć pole widzenia peryferyjnego, zwiększyć uwagę, czy wyeliminować złe nawyki czytania. Można również zmierzyć szybkość swojego czytania i stopień zrozumienia tekstu. A po wyciągnięciu wniosków, dążyć do ulepszenia swoich umiejętności.

Poradnik, z którym warto się zaprzyjaźnić. Zdecydowanie.

Jolanta Jaworska-Jamruszkiewicz, „Szybkie czytanie”, Samo Sedno 2015

Posted on 8 lipca 2015, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: