Szczęśliwy dom – Krystyna Mirek. Recenzja

W moim odczuciu to najlepiej skonstruowana powieść Krystyny Mirek. I najbardziej współczesna, jeśli chodzi o poruszone problemy – samotne macierzyństwo, rozpadające się związki, źle ulokowane lub przekłamane uczucia. Bez wątpienia to również kolejna w twórczości autorki bardzo udana wiwisekcja relacji międzyludzkich. Tym razem otwierająca sagę rodzinną „Jabłoniowy Sad”.

Szczęśliwy dom Krystyna MirekDom – to miejsce, do którego chce się wracać. I w żadnym razie nie są to cztery ściany, ale wszystko to, czym są przesiąknięte i co lub kto w nich się znajduje. W takim przekonaniu mnie wychowano. To zapewne jeden z powodów, dla których najnowsza książka Krystyny Mirek  trafiła do mnie bardzo mocno.

Niby jest sielsko, niby ciepłe uczucia wylewają się ze stron książki, ale wszystko to stanowi dobre tło dla prawdziwych emocji targających całą rodziną. Nie tylko córki Heleny i Jana mają, czego szukać i od czego uciekać. Oni sami również zmagają się z uczuciami i zakorzenionymi w przeszłości. A te wcale nie potrafią ostygnąć.

„Szczęśliwy dom” to pierwsza część sagi rodzinnej „Jabłoniowy Sad”. I moim zdaniem strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o literackie kreacje bohaterów. Ich ogromną zaletą jest zaskakująca naturalność. Nie ma tu żadnych papierowych zachowań, Im bardziej poznamy poszczególnych członków rodziny, tym więcej odnajdziemy w nich własnych zachowań, sposobu myślenia czy podejścia do życia. Sprzyja to utożsamieniu się z nimi, a co za tym idzie potęguje odbiór całej książki. Doskonale wczułam się w emocjonalne rozterki sióstr i ich potrzebę chronienia się w miejscu uznanym za w pełni bezpieczne. Z tego się nie wyrasta. Po prostu.

„Szczęśliwy dom” to historia opowiedziana lekko, empatycznie i wciągająco. Ale taki już urok Krystyny Mirek i poniekąd wyznacznik jej twórczości. Jednocześnie narracja ta mocno nakierowuje na to, co w życiu najważniejsze. Warto to sobie ponownie przypomnieć lub dostrzec, bo czasem właśnie to stanowi największe wyzwanie.

W przygotowaniu kolejne książki w serii „Jabłoniowy Sad” – „Rodzinne sekrety” i „Spełnione marzenia”.

Krystyna Mirek, „Szczęśliwy dom”, Wydawnictwo Filia 2015

Przeczytaj również recenzje innych książek Krystyny Mirek:

Podarunek

Szczęście all inclusive

Miłość z jasnego nieba

Droga do marzeń

Pojedynek uczuć

Reklamy

Posted on 28 września 2015, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 3 Komentarze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: