Bajki, które zdarzyły się naprawdę – Anna Moczulska. Recenzja

Historię można odczarować. Nadać jej oryginalnego brzmienia tak by to, co uchodziło za nudne, zyskało nową jakość i stało się porywającą opowieścią. Wszystko to uczyniła Anna Moczulska w książce „Bajki, które zdarzyły się naprawdę”.

Moczulska_Bajkiktorezdarzylysienaprawde_500pcxTo pozycja przewrotna, bawiąca się konwencją bajki i przypisująca jej nową rolę. Oto bajka stała się świetną podwaliną do biografii. Jestem zachwycona. Czułam, że to będzie dobry literacki płodozmian od obyczajówek i kryminałów. I moja czytelnicza satysfakcja rosła wraz z każdą stroną. Autorka sprawiła, że historyczne postaci i ich dzieje stały się jaśniejsze. Mało tego – za sprawą takiej narracji zapadły w pamięć.

Po lekturze „Bajek, które zdarzyły się naprawdę” śmiało mogę stwierdzić, że to szalenie kreatywny twór literacki, od którego trudno się oderwać. Anna Moczulska snuje swoje opowieści z niezwykłą lekkością, detalicznością, a nawet ironią. Przez tą narrację na każdym kroku czuć pasję autorki, która z biegiem stron przestaje dziwić. Bo gdyby wszystkie fakty historyczne były przedstawiane w taki sposób, ich przyswajanie byłoby przyjemnością.

W „Bajkach, które zdarzyły się naprawdę” poznamy m.in. losy sióstr Jagiellonek, Elizy Radziwiłłówny, Joanny Szalonej czy Elżbiety Rakuszanki. Każdy z nich został ukazany jako niebanalna historia kobiety, która musiała stawić czoła różnym sytuacjom wysokiego kalibru. W grę najczęściej wchodziła władza. Nie tylko ta w klasycznym ujęciu, sprawowana nad ludnością, ale też znacznie ciekawsza – nad mężczyznami. Nie zawsze wychodziła ona na dobre, ale o tym warto przekonać się samemu.

Wszystkie losy znanych z historii kobiet zostały wpisane w bajki m.in. o Śpiącej Królewnie, Kopciuszku czy Księżniczce na Ziarnku Grochu. Osobiście mam wrażenie, że tak naprawdę każda kobieta mogłaby przypisać swoją codzienność do losów jakiejś bajkowej postaci. I warto się nad tym zastanowić po zakończeniu lektury, bo można dojść do zaskakujących wniosków.

Anna Moczulska, „Bajki, które zdarzyły się naprawdę”, Znak Literanova 2015

Reklamy

Posted on 14 października 2015, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 4 Komentarze.

  1. Dodaje na półkę „Chcę przeczytać” 🙂

  2. Jestem w trakcie lektury i świetnie mi się ją czyta, a właściwie poczytuje, bo robię to w wolnych chwilach między innymi lekturami, do czego ta książka jest stworzona 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: