Zgubiono, znaleziono – Brooke Davis. Recenzja

Książka dla seniorów? Proszę bardzo. „Zgubiono, znaleziono” Brooke Davis nie ma sobie równych. Przynajmniej w mojej prywatnej biblioteczce.

Brooke Davis Zgubiono_znaleziono SZKIC.inddZaskakująco nieprzewidywalna, wieloetapowa humorystycznie, momentami z domieszką smutku, ale w bardzo małej ilości. A w efekcie można się nawet wzruszyć. Taka właśnie powieść wyszła spod pióra Brooke Davis. Książka „Zgubiono, znaleziono” trochę przypomina szaloną przygodę, która staje się udziałem całkiem obcych sobie osób. Przypadkowość jest tutaj o tyle intrygująca, bo splata losy dwójki seniorów i 7-letniej dziewczynki – Millie.

Mianownikiem łączącym trójkę bohaterów jest pewna wewnętrzna pustka i samotność, a także wrażliwość i mocno skrywana potrzeba zamanifestowania światu, że mają coś do powiedzenia i zrobienia, choć wszyscy dookoła każdego z nich już skreślili z różnych powodów. Wystarczy złamać zasady, by codzienność nabrała rozpędu.

Brooke Davis w bardzo nieszablonowy sposób pokazuje, że można zgubić jakiś element swojego życia, zapętlić się wskutek różnych wydarzeń, a nawet zwątpić. Ale można też znaleźć całkiem sporo pozytywnych emocji i nowych doświadczeń, o ile sobie na to pozwolimy. Na przekór konwenansom i innym ludziom. I bez względu na wiek. Autorka udowadnia też, że wiele można w życiu zgubić, ale nie to, w co naprawdę wierzymy i czego potrzebujemy. O tym można jedynie na chwilę zapomnieć, by potem dążyć do tego ze zdwojoną siłą. Pod wpływem impulsu. Po prostu.

Książka „Zgubiono, znaleziono” to powieść, która przypadnie do gustu wszystkim. Najbardziej jednak w moim odczuciu może sprawdzić się jako ciekawa literatura dla seniorów. U Brooke Davis nie ma miejsca na klasycznie pojmowaną starość. Schyłek życia świetnie kontrastuje tutaj z wczesną młodością. I oba te krańce stać na szaleństwo. Uwielbiam.

Brooke Davis, „Zgubiono, znaleziono”, Czarna Owca 2015

Zobacz również inne książki dla seniorów:

Czwartki w parku

29

Posted on 12 listopada 2015, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: