Czego uczą nas umarli – Philippe Charlier. Recenzja

Czego uczą nas umarli? Z pewnością tego, że za ich śmiercią często stały inne przyczyny niż sądzono. Ale o tym powiedziały już ich kości i to wiele, wiele lat później, kiedy nie miało to już wpływu na dzieje bezpośrednio po ich śmierci, a jedynie na dopełnienie luk historycznych lub zmącenie tego, co uznano za prawdę.

Książka Philippe CharlieraKsiążka antropologiczna, jaką bez wątpienia jest „Czego uczą nas umarli” Philippe Charliera to ciekawa, ale wcale nie prosta odskocznia od powieści obyczajowych. Taki płodozmian to lekcja intrygująca, niebanalna i rzucająca nowe światło na historię mniej lub bardziej znaną, ale też całkowicie przemilczaną.

Autora, jak na patologa i archeologa przystało, fascynuje to, co kryje ludzkie ciało po śmierci. A kiedy takie zainteresowania napędza pasja, to nic dziwnego, że w efekcie Philippe Charlier dociera tam, gdzie inni nie szukaliby niczego. Tymczasem kości mimo upływu czasu potrafią obnażyć bardzo wiele zaskakujących informacji nie tylko o przyczynie zgonu, ale też o stylu życiu zmarłego. Potwierdzają to historie, które serwuje autor.

Książka „Czego uczą nas umarli” mogłaby z powodzeniem pełnić funkcję tzw. literatury uzupełniającej dla opasłych historycznych tomów. Wiedza w formie ciekawostek zapada w pamięć na o wiele dłużej niż encyklopedyczne hasła. Sprzyja temu sposób narracji Philippe Charliera, który staje w dość intrygującej pozycji wobec czytelnika. Z jednej strony naukowiec opowiadający o tym, co udało się osiągnąć jego zespołowi. Z drugiej strony luźna aspirująca do koleżeńskiej narracja, która sprawia, że książkę tę odbiera się jako wspomnienia dawno niewidzianego znajomego.

„Czego uczą nas umarli” to ciekawostki historyczne godne uwagi. To oblicze nauki, które rozbudza ochotę na więcej. Świetna książka antropologiczna nie tylko dla pasjonatów tematu. Philippe Charlier swoimi historiami pokazuje jednocześnie, jak ewoluuje medycyna i dziedziny jej pokrewne. Im większy postęp, tym większe szanse na kolejne zaskakujące doniesienia.

Philippe Charlier, „Czego uczą nas umarli”, Esprit 2015

Reklamy

Posted on 28 grudnia 2015, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: