Jutro zaświeci słońce – Joanna Sykat. Recenzja

Toksyczna miłość to zło, które sieje spustoszenie w sercu, duszy i ciele. U Joanny Sykat uczucie to przybiera na sile w relacji matka-córka. I jestem pewna, że po lekturze tej książki, nikt nie zaśnie spokojnie.

Książka Jutro zaświeci słońceMimo optymistycznego tytułu „Jutro zaświeci słońce” książka ta naszpikowana jest mrokiem i despotyzmem w ilości niemalże hurtowej. Toksyczna, irytująca matka nie pełni swojej funkcji tak jak powinna. Dla Anity – głównej bohaterki to trucicielka i ucieleśnienie zła. Psychiczne zagrywki skutecznie niszczą kobietę od najmłodszych lat i nie pozwalają iść prostą drogą, według własnego planu. Wszystko dla rodzicielki jest bowiem nie tak. A każdy wybór w jej mniemaniu to katastrofa. Mocną stroną matki jest wpędzanie córki w kompleksy, podkopywanie wiary w siebie i torpedowanie jej życia nawet na odległość. Jak długo można tak egzystować? Czy Anita odnajdzie w sobie siłę, by uwolnić się z takiej relacji? Czy można wybaczyć matce takie traktowanie?

Joanna Sykat świetnie nakreśliła psychiczne zawirowania w życiu głównej bohaterki. Na każdym kroku czuć jad płynący z ust matki i jego wpływ na decyzje Anity. To mocne studium psychicznego upadku i totalnego zagubienia. „Jutro zaświeci słońce” to rewelacyjny monolog sztyletujący duszę. Niebywałe harce umysłu napompowane strachem, kompleksami i tęsknotą za okruchami tego, co dobre. I perfekcyjny despotyzm do kompletu. A w efekcie dramat, od którego cierpnie skóra.

Zatrucie toksyczną miłością nie mija wraz z upływem czasu. Słabnie, cichnie tylko po to, by dać o sobie znać w najmniej spodziewanym momencie. I to z taką mocą, że powrót do normalności staje się największym marzeniem. Czy ma ono szansę się spełnić?

U Joanny Sykat ogromnie doceniam to, że nie spoczywa na laurach i ma chęć odkrywać w sobie kolejne pokłady literackiej kreatywności. Dzięki temu każda kolejna książka zaskakuje nie tylko tematyką, ale przede wszystkim narracją. Ta każdorazowo jest inna. Autorce daleko do kalkowania utartych motywów i płynięciu na fali zdobytej już popularności. Oby tak dalej.

Joanna Sykat, „Jutro zaświeci słońce”, Czwarta Strona 2015

Zobacz również:

„Tylko przy mnie bądź” Joanny Sykat

„Jesteś tylko mój” Joanny Sykat

„Toksyczna miłość i jak się z niej wyzwolić”

„Toksyczne związki”

Reklamy

Posted on 4 stycznia 2016, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 3 Komentarze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: