Najlepsza książka na świecie – Peter Stjernstrom. Recenzja

Najlepsza książka na świecie? Niekoniecznie ta, która nosi właśnie taki intrygujący tytuł. Nie oznacza to jednak, że Peter Stjernstrom napisał złą opowieść. Najłatwiej określić ją mianem specyficznej zarówno pod względem pomysłu, realizacji, jak i narracji.

Książka Petera StjernstromaZawiłości pracy pisarza, proces twórczy, gasnąca kreatywność i nieszablonowa motywacja – wszystko to prześledzimy podczas lektury tej nietypowej powieści. To książka w książce, bo fabuła koncentruje się na jej tworzeniu. Motyw ten co jakiś czas pojawia się w twórczości nie tylko zagranicznych pisarzy (zobacz – Patrycja Gryciuk, „450 stron”), ale nie zawsze jest to tak intrygujące, a miejscami sprawdzające czujność czytelnika. Efekt? I tak nie do końca wiadomo, jak zabawił się nami autor. Bo to, że Peter Stjernstrom to zrobił, to fakt. I przekona się o tym każdy, kto sięgnie po „Najlepszą książkę na świecie”.

Tytus Jensen, główny bohater, to postać trochę dziwaczna, cierpiąca na niemoc twórczą i podlewająca ją systematycznie alkoholem. Kiedy jednak w pijackich omamach do głowy przychodzi mu pomysł na fabułę, jakiej dotąd świat nie widział, wszystko przestaje być ważne. Jego czujna agentka literacka motywuje go do systematycznej pracy w bardzo nietypowy sposób. I tak cała narracja to nic innego jak pisanie książki, ale towarzyszy mu szereg ciekawych, a nawet mocno przerysowanych zwrotów akcji, w których Peter Stjernstrom stawia autora na równi z szaleńcem, który to wszędzie widzi zamach na swoje dzieło.

„Najlepsza książka na świecie” to swoiste wyzwanie czytelnicze. Wielopoziomowa żonglerka literacka, od której trudno się oderwać. Momentami miałam wrażenie totalnej fiksacji. Dynamiczna akcja, zabawa i czytelnicza uczta w jednym. A do tego niepokojąca wizja dla wszystkich pisarzy. Chyba, że potraktują tę powieść z przymrużeniem oka.

Peter Stjernstrom, „Najlepsza książka na świecie”, Świat Książki 2016

Premiera książki 13.01.2016r.

Posted on 7 stycznia 2016, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: