Podróże z owocem granatu – Sue Monk Kidd. Recenzja

Podróż, która zmienia perspektywę i odziera z marazmu. Ale wszystko to potoczyłoby się zapewne inaczej, gdyby książka ta nie traktowała o relacjach między matką a córką. Ten wątek jest tutaj dominujący i szalenie nasycony emocjami.

Książka Podróże z owocem granatuSue Monk KiddAnn Kidd Taylor wcale nie porwały się z motyką na słońce, decydując się na napisanie książki „Podróże z owocem granatu”. Co więcej, miały sporo odwagi, by obnażyć przed wszystkimi jakąś część swojego wewnętrznego świata. To bardzo nietypowa powieść autobiograficzna ukazująca mnóstwo zwątpień i poszukiwanie sensu. Obu kobietom towarzyszy pytanie – „co dalej”? Z życiem, z pracą, z uczuciami. Obie próbują dojrzeć do zrozumienia pewnych kwestii i podjąć kolejne kroki.

Podróż biegnie tutaj dwutorowo. Z jednej strony ma ona charakter poznawczy, z drugiej to trudna wyprawa w głąb siebie, swoje myśli i uczucia. Motyw podróży został tutaj bardzo głęboko osadzony w relacjach między matką i córką. Każda z nich przemierza własną prywatną trasę emocjonalną, choć ramię w ramię kroczą przez ścieżki w poszczególnych krajach.

Książce „Podróże z owocem granatu” bardzo dobrze posłużyła narracja rozpisana na dwa głosy. Dzięki temu te same chwile możemy widzieć z dwóch perspektyw. Urzekają szczerością i rozedrganiem emocjonalnym, które ma całkiem inne źródło. Pozorne oddalenie podszyte jest tęsknotą i troską. Bohaterki przyglądają się sobie ukradkiem, badają swoje reakcje, ważą słowa, by się nawzajem nie skrzywdzić. Z jakim skutkiem?

Sue Monk Kidd i Ann Kidd Taylor napisały książkę bardzo prywatną, momentami mocno melancholijną. Poza ospałą narracją, pozbawioną nagłych zwrotów akcji i fajerwerków trudno zarzucić tej opowieści coś więcej. Autorki wystawiły swoje relacje na światło dzienne, pokazując, że nadwątlone więzi można naprawić. Trzeba jednak do tego chęci i dialogu. Bez nich próba ocalenia takich uczuć może się nie udać.

Sue Monk Kidd, Ann Kidd Taylor, „Podróże z owocem granatu”, Wydawnictwo Literackie 2016

Premiera książki 17.03.2016 r.

Inne książki Sue Monk Kidd:

Czarne skrzydła

Opactwo świętego grzechu

Reklamy

Posted on 9 marca 2016, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: