Żona – Nike Farida. Recenzja

W drugiej części libijskiej sagi wielokulturowy tygiel przynosi więcej złego niż dobrego. „Żona” Nike Faridy to książka, o której będzie głośno. Współczesna rola kobiety w islamie. Bliski Wschód spływający krwią. Uczucia poddane próbom. I wiele, wiele więcej. A wszystko to w dodatku podane w bardzo dobrym stylu.

Książka Żone Nike FaridaTo nie jest książka wyssana z palca, ujęta w słowa bujna wyobraźnia. To życie samo w sobie. Różnice kulturowe, religia narzucająca takie a nie inne traktowanie kobiet, ślepe zawierzenie władzy i krwawe akty terrorystyczne. Choć powracamy do bohaterów znanych z pierwszej części pt. „Panna młoda”, to życie każdego z nich jest już na całkiem innym etapie. I to wcale nie lepszym. Wszyscy stają przed trudnymi wyborami. Miotają się między dobrymi wspomnieniami, rozczarowującą teraźniejszością i przyszłością stojącą pod znakiem zapytania.

Książka „Żona” została zdominowana przez ukazanie roli kobiety mniej lub bardziej związanej z islamem. Poszczególne bohaterki są uwikłane w relacje, które nie czynią ich szczęśliwymi. Każda z nich dźwiga na barkach emocjonalny ciężar. Nie tak łatwo go zrzucić. Nie ułatwia tego postawa drugiej połówki, wewnętrzne przekonania, okoliczności. Każda z bohaterek ma swoją historię. Inną, ale poruszającą. Decyzje, jakie podejmą rodzą konsekwencje, od których nie ma odwrotu.

Libia ukazana w drugiej części trylogii to kraj pełen zła. Rządy Kaddafiego przysparzają coraz więcej wątpliwości. Ludzie mają mętlik w głowach i nie chcą mieszkać w tak zarządzanym kraju. „Żona” to książka ważna w perspektywie rosnących antagonizmów między krajami muzułmańskimi a Zachodem. Terroryzm, religijność nie zawsze naznaczona zdrową wiarą, relacje podszyte interesownością. Wszystko to u Nike Farida stanowi mocne tło społeczne dla innych wątków.

Autorka buduje narrację konsekwentnie. Żongluje czasem i wątkami, ale jest to na tyle przemyślane, że nie stanowi żadnego utrudnienia w lekturze. Egzotyczne pejzaże mieszają się tutaj z szarą polskością lat 80-tych. A brutalność świata skłania do refleksji. Jak zakończy się libijska trylogia? Już nie mogę się doczekać trzeciej części.

Nike Farida, „Żona”, Wydawnictwo Filia 2016

Premiera książki 30.03.2016r.

Reklamy

Posted on 22 marca 2016, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. I znów coś przeczuwam, że nie dla mnie ta książka. ;(

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: