Przeznaczeni – Katarzyna Grochola. Recenzja

Los daje, ale też odbiera. Jakie oblicze pokazuje w najnowszej książce Katarzyny Grocholi pt. „Przeznaczeni”?

Książka PrzeznaczeniNa pewno różnorodne, bo tacy też są bohaterowie, których wykreowała autorka. Są w różnym wieku i różnej płci, z różnym bagażem doświadczeń i wizją przyszłości. Każdy z nich myśli, że ma kontrolę nad własnym życiem. Każdy się jednak potyka, choć się broni. Wszyscy cierpią na deficyt szczęścia i próbują go zagłuszyć. Z jakim skutkiem?

Nie tak łatwo wsiąknąć w narrację, która w roli głównej stawia kilku bohaterów i tym samym tempem nakreśla ich życie. Nie tak łatwo przeskakiwać od jednego wątku do drugiego, nie gubiąc przy tym fabularnych detali. Przez całą lekturę „Przeznaczonych” coś mi zgrzytało i nie pozwalało się skoncentrować, wtopić w nią tak, by ostatecznie wypłynąć na fali zachwytu wraz z jej końcem. Odpowiedź przyszła sama. To kompletnie inna Katarzyna Grochola. Inne pióro.

Autorka kreśli fabułę bardzo życiową. Błędy bohaterów każdy z nas może mieć już za sobą lub przed sobą. Ich decyzje budzą emocje i ciekawość, co się finalnie wydarzy, ale nie niesie to ze sobą przyjemnego dreszczyku oczekiwania. Dlaczego? W moim odczuciu książce „Przeznaczeni” brakuje zwyczajnie lekkości i humoru, która Katarzyna Grochola serwowała w swoich  wcześniejszych książkach. Jest poważnie i dojrzale, ale też momentami dość topornie.

Ta książka zostaje w głowie, ale trudno ją sobie uporządkować, bo to co tym razem wyszło spod pióra Katarzyny Grocholi może zaskoczyć czytelników przyzwyczajonych do jej lekkich, nasyconych niewymuszonym humorem narracji. „Przeznaczeni” są inni. I nie do końca mnie przekonują zarówno pomysłem fabularnym, jak i skaczącymi wątkami. Ale co czytelnik, to inne refleksje.

Katarzyna Grochola, „Przeznaczeni”, Wydawnictwo Literackie 2016

Posted on 17 Maj 2016, in Recenzje książek and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

  1. Cześć. Trzymam nową książkę Grocholi w ręce. Jeszcze nie czytałam, ale mam z autografem z http://happybe.eu/

  2. Tyle osób mi już polecało tę książkę a do tej pory jej nie nabyłem. Czy znajdę ja gdzieś taniej niż tutaj http://aros.pl/ksiazka/przeznaczeni-2 ?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: