Wyrzuć chemię z domu – Ewa Kozioł. Recenzja

Ekologiczna dyktatura czy racjonalne podejście do tematu? Co skrywa w sobie książka Ewy Kozioł „Wyrzuć chemię z domu”?

Wyrzuć chemię z domuNegatywne informacje na temat chemicznej żywności, kosmetyków i środków czystości słychać na każdym kroku. Ta książka świetnie wpisuje się w nurt eko i slowly life, ale czy jest w stanie przekonać do zrezygnowania z tego, co jest dostępne w sklepach? Po lekturze „Wyrzuć chemię z domu” myślę, że każdy zrobi to, co uważa za słuszne. Książkę tę warto bowiem potraktować jedynie jako sugestię czy pewną alternatywę.

Ewa Kozioł nie serwuje zaskakujących informacji, ani żadnych innowacji. Według mnie porządkuje jedynie w jednym miejscu to, wokół czego raz na jakiś czas robi się medialny szum. Wiarygodności tej publikacji dodaje fakt, że autorka udziela rad na podstawie własnego doświadczenia. A każdy przepis, który podaje, przetestowała sama. I sama też go stosuje w swoim ekologicznym życiu.

Książka „Wyrzuć chemię z domu” porusza temat ekologii w dość szerokim kontekście. Czyste cztery kąty to tylko jedna z kwestii. Autorka próbuje przekonać nie tylko do robienia domowych środków czystości, ale też kosmetyków i preparatów na różne dolegliwości. Sporo tutaj też informacji o życiu w zgodzie z naturą i o tym, jak do niego dążyć.

Nie wiem, czy Ewa Kozioł przekona kogoś do nagłej zmiany przyzwyczajeń. Takie kompendium ekologicznej wiedzy z pewnością coś uzmysławia, ale nie może niczego nakazywać. Bo jeśli ktoś lubi kąpiel w aromatycznym płynie z dużą ilością piany, to nie zrezygnuje z niej na rzecz ziołowej kuracji. Może raz na jakiś czas skusi się na odmianę, ale nie wprowadzi rewolucji w swoim życiu tylko dlatego, że fajnie być eko.

Ewa Kozioł, „Wyrzuć chemię z domu”, Znak 2016

Reklamy

Posted on 30 Maj 2016, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: