Teatr wskrzeszonych – Tatiana Jachyra. Recenzja

Niepokorna i wymykająca się wszelkim gatunkowym ramom. Czy to zaleta oryginalnej twórczości literackiej w wydaniu Tatiany Jachyry? „Teatr wskrzeszonych” zaskakuje. To pewne.

Książka Teatr wskrzeszonychKiedy Tatiana Jachyra pokusiła się o napisanie thrillera erotycznego „Wieczerza” , byłam pewna, że to jeszcze nie koniec jej odważnych, a nawet kontrowersyjnych działań literackich. Tym razem autorka poszła jeszcze dalej, osadzając fabułę najnowszej książki w kołowrotku tematów tabu.

Niby jest klasycznie – seryjny morderca, śledztwo, kręte ścieżki ludzkiej psychiki, ale to złudne wrażenie. Im głębiej zanurzymy się w wykreowanym świecie, tym szybciej przekonamy się, że „Teatr wskrzeszonych” jest bardzo nietypowy pod względem rozłożenia ciężaru wątków i ich uwypuklenia w takiej a nie innej kolejności.

Książka Tatiany Jachyry może zszokować, może zaintrygować, ale może też fanów gatunku pozostawić z uczuciem rozczarowania, że fabuła toczy się takim nieobliczalnym torem i odkrywa za dużo wtedy, kiedy nie powinna. To bowiem mocno odbiera przyjemność z tropienia mordercy. Tutaj wątek ten galopuje w inną stronę. Zaskoczyło mnie to i niestety zgasiło zapał.

Poza tym odważnym zakrętem w fabule, który jednym może przypaść do gustu, innym nie, całości należy się uwaga. Tatiana Jachyra potrafi ubrać w słowa kontrowersyjne tematy, nie wchodząc na drogę prowadzącą do zniesmaczenia. W „Teatrze wskrzeszonych” dostaniemy więc motywy funeralne w takiej wersji, jaką trudno byłoby sobie wyobrazić. Panuje tu mrok, nieokiełznane harce umysłu i skłonności prowadzące do tragedii. Groza w dużej dawce. Aplikowana jednorazowo i w krótkim czasie pozostawia w lekkim oszołomieniu.

Tatiana Jachyra, „Teatr wskrzeszonych”, Replika 2016

Reklamy

Posted on 8 czerwca 2016, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: