Bestseller. Joanna Opiat-Bojarska. Recenzja

Morderstwo czy chora kampania marketingowa nowej powieści? Tropy wiodą w obie strony. Która jest właściwa? Joanna Opiat-Bojarska stworzyła dobrze zaplanowaną grę. „Bestseller” to o wiele więcej niż kryminał.

Książka BestsellerTym razem autorka fabułę najnowszej powieści mocno osadziła w świecie literackim. Główna bohaterka Emilia Sienkiewicz z szarej myszki stała się gwiazdą. Dzięki wygranej w programie telewizyjnym „Bestseller” stała się znaną pisarką i przysłowiową kurą znoszącą złote jajka. Czy to doprowadziło ją do śmierci? A może to tylko niefortunny zbieg okoliczności?

To zagadkowe morderstwo próbuje rozwikłać dwóch policjantów, ale kłody pod nogi śledztwa sypią się z każdej strony. Lawina przypuszczeń rusza z wielką siłą, ale mocne dowody jakoś nie chcą wpaść w ich ręce. Napięcie rośnie, emocje buzują, a coraz śmielsze teorie zaskakują.

Joanna Opiat-Bojarska wykazuje niebywałą precyzję w budowaniu bardzo detalicznej, mrocznej narracji. Nie skupia się przy tym wyłącznie na aspektach kryminalnych, ale zagłębia się w meandry ludzkiej psychiki, obnażając wiele złożonych mechanizmów odpowiadających za różne czyny. Takie pogłębienie psychologiczne postaci znacznie potęguje wartość książki, a co za tym idzie jej finalny odbiór.

Motyw książki i kariery pisarskiej, na który postawiła Joanna Opiat-Bojarska w „Bestsellerze” nie jest novum. Ba! Na warsztat wzięli go już choćby Patrycja Gryciuk w „450 stron”, Katarzyna Tubylewicz w „Ostatniej powieści Marcela” i Peter Stjernstorm w „Najlepszej książce na świecie”. Trzeba jednak przyznać, że w wydaniu tej autorki i w tak szeroko zakrojonej fabule pada na niego nowe światło. Czy rzeczywiście do tego, żeby zostać pisarzem, potrzebny jest talent? A może wystarczy łut szczęścia lub odpowiednie kontakty?

Absolutnie rewelacyjna książka. Murowany bestseller.

 Joanna Opiat-Bojarska, „Bestseller”, Czarna Owca 2016

Reklamy

Posted on 14 czerwca 2016, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: