Kobiety w kąpieli – Tie Ning. Recenzja

Delikatna, subtelnie intymna, pozbawiona maniery i niezwykle wciągająca. Taka jest książka „Kobiety w kąpieli” Tie Ning.

Książka Kobiety w kąpieliMam wrażenie, że ta chińska powieść równie dobrze mogłaby mieć tytuł „Błędy kobiet”, bo to właśnie one stanowią fundament narracji. Autorka ukazała losy kilku bohaterek związanych więzami krwi i przyjaźni, ale trwałość uczuć jest chwiejna, bo zakrada się pomiędzy nie zwykła zazdrość, którą trudno wyplenić. A wszystko to na tle mniejszych i większych zmian w Chinach. Nie tylko obyczajowych.

W parze z nimi ewoluuje podejście do życia Tiao, Fan, Fei i Youyou. Wszystkie trochę wyprzedzają mentalnie postęp, który dzieje się tuż obok i dążą do nowoczesności z pewnym przyspieszeniem owocującym rozchwianiem emocjonalnym o różnym natężeniu. Tie Ning rewelacyjnie, ale też z dużym spokojem portretuje swoje bohaterki, pozwalając im przeżywać zarówno gorycz porażki, jak i drobne chwile szczęścia. Co więcej, losy sióstr Tiao i Fan łączy ciężką do udźwignięcia tajemnica z dzieciństwa, która już na zawsze wyznaczy tor dla ich siostrzanej relacji.

Autorka nie bawi się w epatowanie przesadnymi emocjami. Narracja w książce „Kobiety w kąpieli” jest spokojna, ale nie leniwa. Momentami Tie Ning skręca w stronę poetyckości, ale jest to szalenie delikatne i pasujące jak ulał do całej koncepcji. Na ospałość fabularną nie pozwalają same bohaterki, bo buzuje w nich od emocji. Ich wybory, wzloty i upadki, konsekwencje podejmowanych decyzji można rzutują na to, jakimi kobietami się stają.

„Kobiety w kąpieli” to z pewnością powiew spokoju we współczesnej literaturze buzującej często nadmierną emocjonalnością. Tie Ning potrafi opowiadać z niezwykłą lekkością i skromnością. I warto się o tym przekonać. Mam nadzieję, że ta książka nie będzie jej ostatnią na polskim rynku.

Tie Ning, „Kobiety w kąpieli”, Znak literanova 2016

Reklamy

Posted on 5 lipca 2016, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: