Wszystkie kolory nieba – Krystyna Mirek. Recenzja

Książka „Większy kawałek nieba” mocno mnie rozczarowała, w związku z czym miałam dylemat, czy sięgnąć po jej kontynuację. Na szczęście zwyciężyła moja ciekawość. Na szczęście, bo okazało się, że „Wszystkie kolory nieba” są zwyczajnie o niebo lepsze od poprzedniczki.

Książka Wszystkie kolory niebaTo co w pierwszej części mnie mierziło, teraz nie miało w ogóle miejsca. Krystyna Mirek pokazała dobrą literacką kondycję znaną z innych powieści. „Większy kawałek nieba” traktuję więc jako małą wpadkę przy pracy.

Autorka wyciąga ze swoich bohaterów wszystko, co najlepsze, po raz kolejny udowadniając, że w każdym tkwi jakiś zalążek dobra, a taki a nie inny sposób życia czy postępowania to jakaś maska, którą trzeba było ubrać, by ochronić samego siebie.

Dobrze nakreślone postaci prezentują całą paletę emocji. A kiedy gra toczy się o miłość, pulsują one non stop. To, co bardzo mi się podoba we „Wszystkich kolorach nieba” to bohaterki, które ku mej radości emanują niezwykłą hardością. Są charakterne, ale nie oznacza to, że pozbawione wrażliwości. Po prostu walczą o swoje na różnych frontach i muszą iść na ustępstwa także wobec siebie, by wykorzystać szansę od losu.

Fabuła skupia się nie tylko na dalszych perypetiach Igi i Wiktora, ale bierze większy rozmach i mocniej akcentuje także losy innych bohaterów, którzy pojawili się już w pierwszej części. To plus, bo nie ma co ukrywać, że same czułostki głównych bohaterów zabiłyby tę narrację. A tak jest dynamicznie, intrygująco i nie do końca przewidywalnie. Jedni dostają szansę, inni ją marnują. Lekcje pokory są tutaj elementarnym składnikiem.

W moim odczuciu najnowsza książka Krystyny Mirek to swoista bajka osadzona we współczesnych realiach. Jest jednak poprowadzona tak, że chce się w nią wierzyć.

Krystyna Mirek, „Wszystkie kolory nieba”, Znak 2016

Premiera książki 17.08.2016 r.

Reklamy

Posted on 21 lipca 2016, in Recenzje książek and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: