Mężczyzna w białych butach. Recenzja

Prawdziwa historia pedofila Tadeusza Kwaśniaka w rzetelnej, mocnej narracji pozbawionej obyczajowych wstawek. „Mężczyzna w białych butach” przeraża.

Książka Mężczyzna w białych butachCo czai się w psychice pedofila, który posuwa się aż do brutalnej zbrodni? Kiedy traci czujność i wystawia się na celownik policji? Czy budzą się w nim wyrzuty sumienia? Waldemar Ciszak i Michał Larek postanowili na kartkach książki przywołać kontrowersyjną i głośną w latach 90. sprawę „Dusiciela”. „Mężczyzna w białych butach” to książka nietypowa, wymykająca się ramom klasycznego kryminału, skłaniająca się ku formie reportażowej. Mimo tematyki stanowi bowiem ugładzony językowo i uporządkowany przebieg śledztwa, które toczyło się naprawdę.

Mam wrażenie, że nic tu nie zostało zatajone, a autorzy potraktowali temat z powagą i rzetelnością. Efektem czego jest historia, od której cierpnie skóra. Czyta się ją sprawnie, ale nie da się uciec od uczucia, że wszystko to naprawdę miało miejsce. A to już przeraża. Najbardziej uderzające jest oddanie głosu Kwaśniakowi, pokazanie mechanizmów jego działań i ich skutków, które stały się przyczyną wszczęcia śledztwa. Nie da się ukryć, że dobre chęci ówczesnej policji rozbijały się o brak technik kryminalistycznych, które usprawniłyby pracę i zapewne przyspieszyły schwytanie mordercy, zanim ten dopuścił się kolejnej zbrodni. Aż żal, że takie to były czasy.

Książka „Mężczyzna w białych butach” to nie tylko sfabularyzowane akta sądowe Tadeusza Kwaśniaka. To również studium zbrodni, które były realne i które odcisnęły piętno na zawsze na rodzinach zamordowanych chłopców. Właśnie minęło 25 lat. Waldemar Ciszak i Michał Larek prezentują światku kulisy pościgu za mordercą, ale też mimochodem obudzą przytłumione przez lata emocje u najbliższych ofiar. O ile odważą się oni sięgnąć po tę książkę i rozgrzebać stare rany.

Waldemar Ciszak, Michał Larek, „Mężczyzna w białych butach”, Czwarta Strona 2016

Reklamy

Posted on 2 sierpnia 2016, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: