Sanatorium pod Zegarem – Liliana Fabisińska. Recenzja

Jeśli sanatorium, to w kultowym Ciechocinku. Jeśli dobra komedia kryminalna, to „Sanatorium pod Zegarem” Liliany Fabisińskiej.

Książka Sanatorium pod ZegaremKsiążka zapoczątkowuje cykl „Jak pies z kotem” i narracja „Sanatorium pod Zegarem” idealnie wpisuje się w to hasło. Natalia i Nina – dwie główne bohaterki to kompletne przeciwieństwa. Dzieli je wszystko, na czele z wiekiem. Ale ten wcale nie jest tu miernikiem szaleństwa i spontaniczności.

Liliana Fabisińska w lekkiej formie łamie stereotyp wieku. Okazuje się bowiem, że metryka tak naprawdę nic nie znaczy. Można w sędziwym wieku być żądnym przygód wulkanem energii, a można w wieku 30 lat popaść w totalny marazm i zafiksować się na rzeczach, które wcale szczęścia nie dają. Ale by dojść do takich wniosków, trzeba dokładnie poznać bohaterki.

Nina i Natalia spotykają się przypadkiem w sanatorium w Ciechocinku. Skazane na siebie w jednym pokoju przechodzą metamorfozy, o które w życiu by się nie podejrzewały, zwłaszcza Natalia. Przypadkowo stają się też bohaterkami śledztwa policyjnego. Wszak nie co dzień znajduje się zwłoki w basenie. To wydarzenie staje się też impulsem do działań, które nieźle bawią. I tak do samego końca.

„Sanatorium pod Zegarem” to komedia kryminalna, w której autorka postawiła na mocne kontrasty osobowościowe. Starcie charakterów, stylu życia i wartości staje się dla bohaterek cenną lekcją, ale też katalizatorem przyjaźni. Takiej,  w której duża różnica wieku nie ma żadnego znaczenia.

Udała się Lilianie Fabisińskiej ta książka. Jest mądra, zabawna i dojrzała. Po prostu.

Druga część przygód Niny i Natalii pt. „Weranda na Czarcim Cyplu” już niedługo.

Liliana Fabisińska, „Sanatorium pod Zegarem”, Wydawnictwo Filia 2016

Zobacz również:

„Śnieżynki” Liliany Fabisińskiej

Reklamy

Posted on 3 sierpnia 2016, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: