Nieobecna – Agnieszka Olejnik. Recenzja

„Nieobecna” nie jest niepokojąca. Ta książka przeraża, bo ujawnia taką stronę natury ludzkiej, którą zwykle się przemilcza. Tu wychodzi ona na światło dzienne z impetem, przewracając do góry nogami wszystko na swojej drodze i nie bacząc na konsekwencje. Oto Agnieszka Olejnik, w nowej fenomenalnej odsłonie i bardzo zaskakującej.

Książka NieobecnaJulia i Julita – dorosłe kobiety, bliźniaczki. Nieszczęśliwa mężatka z małym dzieckiem i nieszczęśliwa singielka. Dwa sposoby na życie, dwie osobowości i dwa systemy wartości. Niewinna zamiana ról okazuje się być gwoździem do trumny i to wcale nie przysłowiowym. Morderstwo Julii i jej kochanka staje się katalizatorem zaskakujących wydarzeń, bo wszyscy myślą, że ofiarą jest Julita. Ta zaś pod wpływem impulsu podejmuje najbardziej szaloną decyzję w życiu, nie zdając sobie sprawy, z czym przyjdzie się jej zmierzyć.

Konsekwentnie budowane napięcie, zapętlenie wątków i rewelacyjne wykreowane huśtawki uczuć, często bardzo skrajnych, to mocne cechy „Nieobecnej”. Agnieszka Olejnik ponownie pokazuje, że ukazywanie na kartkach powieści skomplikowanych emocji przychodzi jej z niezwykłą lekkością. Dzięki temu tę książkę się nie tylko czyta. Ją się przeżywa, z każdą stroną coraz bardziej, z wypiekami na twarzy. Raz nie dowierzając w to, co się dzieje. A raz trzymając kciuki za szczęśliwy finał. To dość osobliwy thriller psychologiczny naszpikowany socjopatią, ale to tylko jedna strona fabuły. Druga traktuje bowiem o uczuciach. Tych, po które trudno sięgnąć i tych, które rodzą się w kokonie kłamstw, bo nie ma innego wyjścia.

Wejść w rolę – łatwizna? Niekoniecznie. Zwłaszcza, kiedy rola przewyższa umiejętności. W książce „Nieobecna” każdy z bohaterów odgrywa swoją, licząc na to, że reszta nie odkryje prawdy. Agnieszka Olejnik precyzyjnie sieje między nimi wątpliwości, każdego z osobna zmuszając do zmierzenia się z samym sobą. To mroczny, literacki spektakl, który niebywale ekscytuje. Życzę sobie więcej takich rewelacyjnych książek.

Agnieszka Olejnik, „Nieobecna”, Czwarta Strona 2016

Premiera książki 17.08.2016r.

Zobacz również inne książki Agnieszki Olejnik:

Szczęście na wagę

A potem przyszła wiosna

Dziewczyna z porcelany

Reklamy

Posted on 11 sierpnia 2016, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 3 Komentarze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: