Idealna – Magda Stachula. Recenzja

Oto polski głos w coraz popularniejszym nurcie literackim – domestic noir. Czy debiutancka książka „Idealna” Magdy Stachuli naprawdę jest idealna?

Książka Idealna Magda stachulaIntryga, która stała się filarem tego thrillera psychologicznego, może nie budzi niekontrolowanego zachwytu, ale zdecydowanie wciąga i angażuje emocjonalnie czytelnika. Fabuła skupia się niby na degradacji relacji małżeńskich, ale to tylko punkt wyjścia do niezłej socjopatycznej opowieści. Bo kto tu naprawdę jest ofiarą?

Mocnym walorem książki „Idealna” jest narracja prowadzona z kilku perspektyw. To bowiem pokazuje, jak uwikłanie w jedną sytuację może rzutować na życie każdego z bohaterów z osobna, ale też zapętlać się. Właściwie to można im nawet współczuć tego, że tak się totalnie pogubili i zafiksowali. Trochę przyćmiło im to realną ocenę sytuacji, czego efekty możemy śledzić podczas lektury. A zło czyha bliżej, niż mogłoby się wydawać.

To thriller psychologiczny z dobrym tempem i wątkami, które mimo sporego żonglowania nimi, świetnie się zazębiają. „Efekt wow” blednie niestety wraz z zakończeniem, które albo było nieprzemyślane, albo wynika z pierwszych literackich kroków autorki. Po mocnej, mrocznej narracji oczekiwałam finału, który będzie totalnym uderzeniem, a tu klops. Szkoda. Ten mankament nie powinien jednak wpłynąć na decyzję o przeczytaniu „Idealnej”, bo wśród zalewu polskiej literatury różnego kalibru książka Magdy Stachuli stanowi pewne novum.

Magda Stachula, „Idealna”, Znak literanova 2016

Reklamy

Posted on 30 sierpnia 2016, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: