Zła miłość – Danuta Noszczyńska. Recenzja

Zła miłość. Toksyczna, uwierająca i rodząca gigantyczne pokłady buntu. Jak ocalić siebie, kiedy trzeba żyć pod dyktando? Oto Danuta Noszczyńska w kolejnej odsłonie literackiej.

Książka Zła miłośćTym razem autorka wzięła na warsztat relacje na linii matka- córka. Nie ma tu jednak klasycznej rodzicielskiej miłości. Stajemy się świadkami swoistego terroru psychicznego, który ma bardzo destrukcyjną siłę. Marzena w dniu piątych urodzin dostaje pianino i nie byłoby w tym nic niepokojącego czy zaskakującego, gdyby nie fakt, że nie było ono jej marzeniem. O takim śniła jednak jej matka, która tym prezentem rozpętała emocjonalny huragan ciągnący się latami. Próba zrekompensowania swoich niezrealizowanych pragnień i przeniesienie ich na dziecko to odważny, ale też niewyobrażalnie krzywdzący krok. I o tym mamy szansę przekonać się w książce „Zła miłość”.

Danuta Noszczyńska igra tutaj z uczuciami. Śledzimy bohaterki na przestrzeni lat, ale one wcale nie przynoszą poprawy w ich relacjach. To dość dramatyczna opowieść o zabranym dzieciństwie, wtłoczeniu w dziwne ramy i cichych próbach ocalenia normalności.

Książka „Zła miłość” ma ciekawą formułę, bo narracja to zapis wspomnień Marzeny. Z perspektywy dorosłej kobiety próbuje w ten sposób uporządkować przeszłość, jednocześnie wyjaśniając swoją obecną sytuację. Gęsto tu od ukrytych i jawnych pretensji, od wygórowanych oczekiwań i emocjonalnych deficytów. Czym może zaowocować życie pod kloszem? Czy toksyczna miłość matki może się zapętlić?

Nastawiłam się na to, że książka „Zła miłość” to mocny dramat, ale w trakcie lektury szybko okazało się, że Danuta Noszczyńska wprowadziła w narrację humorystyczne akcenty za sprawą postaci babci Marzeny. To znacznie zmniejszyło trudny kaliber tematyczny, jednocześnie nadając fabule większej lekkości.

Toksyczne relacje między matką a córką nie są novum w literaturze kobiecej, ale trzeba przyznać, że w tym wydaniu poruszają. Trudno nie przejmować się losami Marzeny podczas lektury książki „Zła miłość” i trudno wyrzucić tę historię z głowy po jej przeczytaniu.

Danuta Noszczyńska, „Zła miłość”, Burda Książki 2016

Premiera książki 14.09.2016r.

Reklamy

Posted on 8 września 2016, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. Książka, którą polecam. Zapraszam również na mojego nowego bloga 🙂
    Właśnie poruszyłam ten temat ! Pozdrawiam 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: