Korponinja – Lars Berge. Recenzja

Czym może skończyć się praca w korporacji? Lars Berge kreuje dość osobliwą i absurdalną wizję, ale robi to w świetnym stylu. „Korponinja” bawi i przeraża. Jednocześnie.

Książka KorponinjaZniknąć. Wyoutować się z pracy i z życia. Pozwolić o sobie zapomnieć. Czy to w ogóle możliwe? Okazuje się, że na kartkach książki taki krok staje się nie tylko realny, ale też zmierza w nieobliczalną stronę. Decyzja, którą podejmuje Jens Jansen – główny bohater szybko ewoluuje w eksperyment wyniszczający jego samego, ale brutalnie demaskujący rzeczywistość, w której do tej pory egzystował. Pracę, w której markował zadania i współpracowników, którzy traktują się wzajemnie jak maszyny przydatne tylko do momentu, kiedy efektywność jest ponad normę.

Autor dość mocno popuszcza cugle wyobraźni (mam nadzieję, że ta książka to jedynie jej wytwór) i zmusza nas do spojrzenia na wewnętrzny świat korporacji widziany oczami tego, któremu praca w niej odebrała wolność i chęć do życia. Jansen działa impulsywnie, a jego zniknięcie jest niezauważone przez dłuższy czas. Jak to możliwe? Możliwe, bo w korporacji stworzonej przez Larsa Berge człowiek nie zwraca uwagi na drugiego człowieka. Wszyscy są tylko trybikami walczącymi o wyniki, pozycje i awans. Kiedy taki pęd zaczyna dusić, pojawiają się nieobliczalne pomysły.

Książka „Korponinja” to świetna pozycja dla pracowników korporacji. Czytana z dystansem pozwala spojrzeć na swoją zawodową codzienność z innej perspektywy. Nie ma co ukrywać, że czasem w każdym narasta bunt generujący chęć gwałtownych zmian. Nie każdy jednak potrafi go przekuć w coś produktywnego. Do jakich wniosków dojdzie bohater książki? Jaką refleksję rozbudzi w sobie czytelnik? Jedno jest pewne – ja po lekturze tej książki co rusz z ciekawością zerkam na sufit w moim openspejsie.

Lars Berge, „Korponinja”, W.A.B 2016

Reklamy

Posted on 19 września 2016, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: