Dziewczyny – Emma Cline. Recenzja

Oto dziewczyny, jakich nie znacie. I autorka, której pióro zdecydowanie poznać warto. Emma Cline fabularyzuje znaną historię sekty Charlesa Mansona. I robi to w zaskakująco dobrym stylu. Do zaczytania się. Zdecydowanie.

Książka Emmy ClineCo jest w stanie wyzwolić mordercze instynkty w pozornie kruchych kobietach? Dokąd prowadzi je bezwarunkowa miłość do jednego mężczyzny? Jak zagrać na emocjach, by skutecznie uzależnić od siebie? Książka „Dziewczyny” w znacznym stopniu obnaża kulisy funkcjonowania znanej sekty i ruchu hippisowskiego.

Autorka w sidła sekty wpuściła swoją nastoletnią bohaterkę – Evie Boyd. I zrobiła to krok po kroku, ukazując tym samym pewien uniwersalny mechanizm. Nadszarpnięta psychika dziewczyny to dobry materiał do modelowania, zwłaszcza jeśli na dzień dobry okaże się jej po prostu zwykłe zainteresowanie i czułość. Śledzimy jej powolne wpadanie w świat, który ją rajcuje, bo uzupełnia deficyty emocjonalne. Tym samym poznajemy członków świty Mansona. Dominują tu kobiety w różnym wieku. Jakie są? Swawolne, nęcone wizją niczym nieskrępowanej wolności, pełne swoistej służalczości.

Książki inspirowane faktami czasem mocno je przekoloryzowują. U Emmy Cline wrażenia są odmienne. Mimo całej ingerencji w psychikę swoich bohaterów i wiarygodnego ukazania ich dylematów autorka mogłaby chyba pójść jeszcze krok dalej. Mocniej potrząsnąć fabułą, ale z drugiej strony właśnie to być może ocierałoby się już o przekłamanie. Czuję lekki niedosyt, ale blednie on, kiedy pomyślę o „Dziewczynach” jako o przemyślanej całości, która jest po prostu dobrym literackim kąskiem.

Co więcej, mam wrażenie, że język to dla Emmy Cline wdzięczny materiał do zabawy piórem. Szalenie lubię takie podejście do słów i próbę układania ich niesztampowo, lawirowania konstrukcją, szczególnie gdy robi się to z wyczuciem, kreśląc tym samym nęcącą opowieść. Taka jest właśnie książka „Dziewczyny”.

Emma Cline, „Dziewczyny”, Sonia Draga 2016

Reklamy

Posted on 5 października 2016, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: