Projekt Mefisto – Marcin Mortka. Recenzja

Diabeł, który jest trybikiem w korporacyjnej machinie. Mała społeczność, którą potencjalnie można szybko zmanipulować. Spotkanie tych dwóch światów rodzi sytuacje absurdalne, ale książka „Projekt Mefisto” znacznie wykracza poza humorystyczną, kreatywną opowiastkę.

Książka Projekt MefistoMarcin Mortka stworzył taką fabułę po coś. I wyłuskanie tego z tak świetnie skonstruowanej opowieści nie jest trudne, o ile zachowamy wysoki poziom czujności. Oto Wypluty – cel projektu Mefisto 2.0 zrodzonego w samym piekle. Jego założenia są proste – sponiewierać mieszkańców w różny sposób po to, by pogrążyli się w grzechu. Łatwizna? Pozorna. Bo jak zniszczyć kogoś, komu wszystko jest obojętne. A może to też tylko ułuda? Na każdym etapie książki Marcina Mortki odpowiedzi na te pytania wcale nie są do końca skrystalizowane.

Uderzająca w „Projekcie Mefisto” jest prowincjonalność i wynikający z niej taki a nie inny sposób życia mieszkańców, ich podejścia do interesów, przeszłości, przyszłości i wzajemnych relacji, które buduje się na konkretnych warunkach. Dla diabła Zygmunta egzystowanie wśród takich osób okazuje się kolosalnym wyzwaniem, któremu nie może sprostać. Dwoi się i troi, by wypełnić korporacyjne zadanie, ale jego zabiegi okazują się nieskuteczne. A przebiegłość działa w dwie strony. I to równie intensywnie.

Marcin Mortka barwnie i szalenie wiarygodnie portretuje świat, w którym ścierają się odwieczne siły – sacrum i profanum. To błyskotliwa, pełna sarkazmu niebanalna opowieść o mentalności polskiej prowincji, której nawet diabeł niestraszny. Kto kogo przechytrzy w „Projekcie Mefisto”? Czyja siła okaże się większa? Dla kogo ciekawość okaże się pierwszym stopniem do piekła? Warto udać się w tę intrygującą i zabawną podróż literacką, jaką serwuje autor. Zapewniam, że będzie niezapomniana.

Marcin Mortka, „Projekt Mefisto”, Wydawnictwo W.A.B. 2016

Posted on 19 października 2016, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: