Brud – Piotr C. Recenzja

Pozoranctwo i samotność. W różnych proporcjach i o różnym nasileniu. Oto kolejny portret społeczny spod pióra Piotra C., autora książek „Pokolenie Ikea” i „Pokolenie Ikea. Kobiety”. Co obnaża „Brud”?

Książka Brud Piotra C.Liczne, skrzętnie skrywane tęsknoty i umiłowanie do wkładania masek, by czasem nikt nie dojrzał prawdy. Wszak ta może obrócić się przeciwko nam. Rozczarowani bohaterowie chwytający się chwilowych uciech, by zagłuszyć większe potrzeby i przytłumione wartości. I lęk, że to wszystko nagle może zniknąć. A wszystko to Piotr C. podaje w swoim dobrze znanym, ironicznym stylu, choć mam wrażenie, że tym razem językowa żyleta ustąpiła nieco miejsca literackiej dojrzałości. Książka „Brud” jest bardziej treściwa niż choćby „Pokolenie Ikea. Kobiety”. I bardziej spójna.

Autor mocno skupia się na emocjach. Wywleka czytelnikowi to, co huczy, a momentami niemal eksploduje w głowach bohaterów. Pokazuje ich wątpliwości, wahania (także nastrojów) i czyny, które za nimi idą. Przemyślane lub spontaniczne. „Brud” to również książka o życiu wbrew sobie i nienasyceniu.

„Pragniemy stabilizacji, a marzymy o szaleństwie i życiu chwilą. Kiedy mamy jedno, tęsknimy za drugim. Gdy mamy to drugie, tęsknimy za pierwszym. Zawsze niespełnieni, zawsze rozdarci, zawsze nieszczęśliwi i potwornie marudni.”

Czy można przejrzeć się w tej narracji niczym w lustrze? To zależy, kto jaką maskę wkłada na co dzień i kto ma odwagę, by się do tego przyznać choćby przed sobą samym. To książka, która znów podzieli czytelników.

Piotr C., „Brud”, Novae Res 2016

Posted on 25 października 2016, in Recenzje książek and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. 6 Komentarzy.

  1. pokolenie ikea męczyłam, ale skoro mówisz, że brud jest dojrzalszy… no nie wiem, jeszcze się zastanowię

  2. Niestety chyba najsłabsza książka Piotra C., zdecydowanie gorsza od Pokolenia Ikea. Kobiety. Szkoda, bo czekałem na tę książkę ze 2 lata co najmniej…

  3. Książka tak mnie wciągnęła, że udało mi się ją przeczytać w 2 dni. Autor po raz kolejny nie zawiódł swoim specyficznym językiem, który przykuł moją uwagę już od pierwszej jego książki. Nie zgadzam się też jakoby „Brud” był gorszy od „Pokolenia Ikea”. Zdecydowanie warto było na tę książkę czekać.

  4. Czytała obie książki, zarówno Brud jak i Pokolenie Ikea i obie są bardzo dobre, nie można ich porównywać ze sobą.

  5. Kolejne świetne dzieło Piotra C. Nie wiem, co może się nie podobać w Pokoleniu Ikea. Przedstawienie świata tak prawdziwego pozytywnie wpływa na całokształt książki. Czułam się, jakbym bezpośrednio uczestniczyła w życiu bohaterów. Naprawdę warto przeczytać tę książkę!

  6. luxtorpeda

    Brud to nic innego jak znowu opowiadanie o sobie…???a ha te niby recenzje na koncu ksiazki itp. autor tez sam sobie pisze? Jesli mialabym wystawic opinie psychologiczna to nie bedzie zbyt mile dla autora? Ps….czyta sie jak lekture ze szkoly podstawowej,,,szybko i bez myslenia…ot taka nastolatkowa rozrywka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: