Melanżeria – Anna Klara Majewska. Recenzja

Dokąd prowadzi życie na melanżu? Co, jeśli ten wcale się nie kończy wraz z biegiem lat, a jedynie ewoluuje w bardziej ekstremalną stronę? Czy taki sposób życia w pewnym momencie nie odbije się czkawką? I to bardzo mocno? Poznajcie „Melanżerię” Anny Klary Majewskiej.

Książka MelanżeriaIza, Anita i Tomek – trójka przyjaciół, których połączyło poszukiwanie swojego miejsca w Warszawie. Różne priorytety, różny sposób na życie i ta sama głęboko skrywana samotność zagłuszana z coraz większym popuszczeniem hamulców, bez względu na konsekwencje. Anna Klara Majewska nie boi się tematów tabu. Jej opowieść w znacznym stopniu skupia się na wątku homoseksualnym, ukazując jego różne odcienie. Można tu trochę zarzucać żonglowanie stereotypem, ale dopiero przebrnięcie przez całą fabułę każe spojrzeć na nią nieco inaczej.

Nietypowym walorem książki „Melanżeria” jest sposób narracji. Autorka kreśli życie trójki znajomych na przestrzeni kilkunastu lat, przeplatając je współczesnym, lapidarnym tu i teraz w postaci smsów. I o dziwo, to właśnie te drugie elementy mimo minimalistycznego przekazu obnażają prawdziwe „ja” jednego z bohaterów. Wszystko zaś świetnie ze sobą kontrastuje, łącząc się jednocześnie w zgrabną, choć wyjątkowo gorzką całość.

Dostajemy w „Melanżerii” spory wachlarz rozmaitych emocji – stany euforyczne, kolosalne upadki moralne, wstyd i poczucie, że to życie jednak miało wyglądać trochę inaczej. Skręcić w inną stronę. Anna Klara Majewska skutecznie daje do myślenia

Anna Klara Majewska, „Melanżeria”, Wielka Litera 2016

Reklamy

Posted on 3 listopada 2016, in Recenzje książek and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: