Szpieg – Paulo Coelho. Recenzja

Paulo Coelho obnaża literacko Matę Hari, serwując jej biografię. Kim naprawdę była słynna kobieta-szpieg? Luksusową prostytutką czy femme fatale czasów, w których przyszło jej żyć? Jaka naprawdę była jej wina? I czy cena, jaką za nią zapłaciła, była odpowiednia?

Książka Szpieg Paulo CoelhoHistoria przedstawiona na kartkach książki „Szpieg” to opowieść o życiowych wyborach, które były powodowane nie tyle chęcią zmiany codzienności  (która nie wyglądała tak, jak powinna), co dużą kapryśnością. Brnięcie w kolejne kłamstwa było dla Maty Hari tak naturalne, że to aż zaskakujące. Przez całą książkę po głowie kołatało mi się pytanie – na ile jej działania były efektem przebiegłości, a na ile zwyczajnej głupoty? Wszak finalnie skończyła w więzieniu jako osoba totalnie samotna.

Paulo Coelho kreśli jej wizerunek momentami dość powściągliwie, przemycając charakterystyczne dla swojej twórczości filozoficzno-poetyckie mądrości. Narracja całej książki „Szpieg” jest mocno nasycona jego stylem znanym z poprzednich powieści. Autor skupia się na losach kobiety, minimalistycznie traktując tło danych wydarzeń. Zabieg ten sprawił, że biografia Maty Hari w takiej wersji jest bardzo skondensowana. Nie oznacza to jednak, że potraktowana mało poważnie.

Jak doszło do tego, że kobieta skrywająca się pod pseudonimem Mata Hari stała się swego rodzaju celebrytką? Czy wędrowanie od łóżka do łóżka ważnych osobistości było przemyślaną zagrywką? Coelho, opierając się na faktach, stworzył delikatnie fabularyzowaną powieść epistolarną o postaci, której legenda jest wciąż żywa. Czy książka „Szpieg” rozprawia się z mitami, które wokół niej narosły? Warto się przekonać. Takiej Maty Hari możecie bowiem nie znać.

Paulo Coelho, „Szpieg”, Wydawnictwo Drzewo Babel 2016

Reklamy

Posted on 4 grudnia 2016, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: