Szczęśliwszy o 10% – Dan Harris. Recenzja

Mindfulness i medytacja – dwa popularne hasła, które stały się przewodnim motywem książki Dana Harrisa. Czy dzięki ich praktykowaniu można stać się szczęśliwszym o 10%?

szczesliwszy_o_10_frontAutor przekonuje, że tak, bo drobne kroki dają więcej radości niż gwałtowne zmiany. Książka „Szczęśliwszy o 10%” to poradnik, ale w duchu autobiograficznym. Harris obnaża swoje słabości z dużą dozą dystansu, pokazując swój gigantyczny kryzys i szukanie pomysłu na to, żeby z niego wyjść. I dzięki temu staje się wiarygodny.

Obawiałam się, że to będzie kolejna pozycja wątpliwego autorytetu, któremu medytacja odmieniła życie. Tymczasem Dan Harris pokazuje, że w jego przypadku stała się swoistym ratunkiem w wyścigu szczurów. Krótko mówiąc, próba wewnętrznego wyciszenia była mu potrzebna, żeby zwyczajnie nie oszaleć. Autor nie wstydzi się tego. A jego podejście do technik medytacyjnych jest dość osobliwe. Początek tej przygody obfituje w gagi sytuacyjne, które Harris przytacza niezwykle swobodnie. I choć podpowiada, na swoim przykładzie, że może one stanowić dobry sposób na uspokojenie gonitwy myśli, to nie narzuca tej opinii. Daje jedynie pole do rozważań.

Poradnik „Szczęśliwszy o 10%” to lekka, ale nie pozbawiona istotnych treści opowieść o zagubieniu we współczesnym świecie. Tyle że na faktach i w humorystycznej oprawie. Jeśli po lekturze choć jedna osoba spróbuje powiedzieć „stop” pogoni za karierą lub spojrzy przez pryzmat tej historii na siebie, to autor może powiedzieć, że ta książka miała sens.

Dan Harris, „Szczęśliwszy o 10%”, Samo Sedno

Posted on 27 lutego 2017, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: