Królowa Śniegu – Anna Klejzerowicz. Recenzja

Anna Klejzerowicz w nowej, literackiej odsłonie. Oddech śmierci na karku tym razem jest bardzo mroźny, bo stoi za nim Królowa Śniegu. Czy to możliwe?

Książka Królowa śnieguTak, jeśli za fabułę odpowiada autorka taka jak ta. Ryzykowny miszmasz gatunków zaprocentował intrygującą opowieścią, szczególnie dla fanów mrocznych tajemnic i niewyjaśnionych morderstw.

Oto Kryszewo. I fala tajemniczych zgonów w oparach alkoholu. Srogi mróz i procenty to zabójcza mieszanka, ale jak się okazuje jej skuteczność może spotęgować czyjeś celowe działanie. Kto morduje mieszkańców tej małej miejscowości? Według jakiego klucza giną kolejne ofiary? Na te pytania usiłuje odpowiedzieć nie tylko czytelnik, ale też większość bohaterów książki „Królowa Śniegu”. To wyzwanie podejmuje w szczególności Felicja Stefańska – rzeczniczka prasowa urzędu gminy i młody policjant Ryba, dla którego rozwiązanie tej sprawy może być trampoliną do kariery.

Anna Klejzerowicz nie próżnowała, bo narracja gęsta jest od mylnych tropów. Myślę jednak, że dla czytelników zaprawionych w bojach z zagadkami kryminalnymi odnalezienie mordercy wcale nie będzie gigantycznym wyzwaniem. Przynajmniej ja tak miałam. W pewnym momencie skupiałam się już na tym, by moja teza została poparta. I tak się stało. Aby poczuć ten dreszczyk emocji, warto osobiście zmierzyć się z książką „Królowa Śniegu”. To nie tylko dobrze skonstruowana opowieść kryminalna. To literacka gra, która wciąga od początku do końca.

Nie sposób nie zwrócić uwagi na to, że Anna Klejzerowicz doskonale ukazuje wpływ minionych wydarzeń na teraźniejszość. Choć mijają kolejne lata, niewyjaśnione kwestie wciąż budzą tak samo mocne uczucia i nie pozwalają normalnie żyć. Ta swoista pokoleniowa mozaika pełna jest tajemnic, niedopowiedzeń i pewnej dozy szaleństwa. Akcja osadzona w małej społeczności uwypukla jej hermetyczność i pokazuje cichą solidarność w pewnych tematach. Czy ta bańka milczenia w końcu pęknie? Warto się przekonać.

Anna Klejzerowicz, „Królowa Śniegu”, Filia Mroczna Strona 2017

Posted on 8 marca 2017, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: