Magia olewania – Sarah Knight. Recenzja

To lekka lekcja zdrowego egoizmu, który warto w sobie pielęgnować, by nie oszaleć w kołowrotku codziennych zobowiązań. Tych, które musimy zrealizować. I tych, które sądzimy, że musimy zrealizować. Do czasu. „Magia olewania” z pewnością przybliży wiele osób do zaskakujących decyzji.

Książka Magia olewaniaSarah Knight napisała książkę bardzo niepozorną – niewielka objętościowo, o prowokacyjnym tytule sugerującym lekką narrację. I ta rzeczywiście taka jest, ale dzięki temu poradnik ten i treści w nim zawarte stają się o wiele bardziej istotne, niż mogłoby się wydawać. Autorka odczarowuje złą sławę słowa „olewać”.

Właściwie nie obnaża przed czytelnikiem niczego odkrywczego. Nie od dzisiaj wiadomo, że im mniej mamy na głowie, tym spokojniej żyjemy. Jednak w momencie, kiedy zaczynamy sami zapętlać się w swoich licznych obowiązkach, bo coś musimy, coś obiecaliśmy, bo nie wypada odmówić itd., może nastąpić moment krytyczny, z którego nie będziemy mogli się wydostać. Możemy jednak tego uniknąć. Wystarczy zacząć mówić „nie” i stawiać na pierwszym miejscu swój komfort, a nie wszystkich dookoła. I właśnie o tym jest „Magia olewania”.

Co mnie przekonało do tego poradnika? Swobodna narracja i historia, która nie jest kolejnym merytorycznym bełkotem próbującym coś uzmysłowić. Sarah Knight rozkłada na czynniki pierwsze swoje życie. Tym samym buduje wiarygodność. A ta towarzyszy już do samego końca.

Jak zatem przestać spędzać czas, którego się nie ma, z ludźmi, których się nie lubi, robiąc rzeczy, których się nie chce robić? Warto sięgnąć po wskazówki Sarah Knight, by przekonać się, że zdrowy egoizm i asertywność mogą przynieść nam wiele dobrego. Wcielenie ich w życie może być trudnym krokiem, ale korzyści zrekompensują wszystkie wcześniejsze wątpliwości. A świat się wcale nie zawali.

Sarah Knight, „Magia olewania”, Muza SA 2017

Reklamy

Posted on 19 marca 2017, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: