Lokatorka – JP Delaney. Recenzja

Zbrodnia doskonała? Perfekcyjny plan? A może to tylko złudzenie? Thriller psychologiczny „Lokatorka” to osobliwe studium manipulacji na świetnym poziomie.

Thriller LokatorkaMuszę przyznać, że pomysł na konstrukcję fabuły JP Delaney miał dobry. Rozbicie narracji na dwie odrębne historie mające swój czas w nietypowym domu przy Folgate Street 1 uwypukla wszystko, co odpowiada tutaj za budowanie napięcia. Spoiwem jest nie tylko mieszkanie obarczone gigantyczną listów zakazów, ale też sam właściciel. Mroczny i władczy szybko zyskuje w oczach czytelnika łatkę psychopaty. Czy słusznie?

Śledzenie jednocześnie dwóch opowieści, z których ta dziejąca się teraz jest próbą wyjaśnienia poprzedniej może namieszać w głowie. Autor lawiruje jednak między nimi umiejętnie, dzięki czemu nie ma mowy o zgubieniu wątku. Wszystko tu jest po coś. Taka konsekwencja ma tutaj też tę zaletę, że bardzo szybko pozwala dostrzec, a później już tylko obserwować pewne powtarzalne mechanizmy zachowań.

Thriller „Lokatorka” to historia dwóch kobiet, które z osobna uległy temu samemu złudzeniu i stały się doskonałym materiałem do manipulacji. Nie mogę się jednak oprzeć wrażeniu, że ta rozbiega się tutaj we wszystkie strony. I w pewnym momencie granica między ofiarą a psychicznym oprawcą nie jest już tak oczywista. Potęguje to fakt, że JP Delaney wykreował mocnych bohaterów, z których żaden nie jest absolutnie dobry lub zły. Są szalenie dualni i pokręceni w emocjach, a to może prowadzić do zguby. Każdego z nich z osobna.

Kto tu kim tak naprawdę manipuluje? Kto sprytnie pogrywa? Bardzo łatwo można tutaj dać się wyprowadzić na manowce. Zalecam czujność, bo nic tu nie jest takim, jak się początkowo wydaje.

Książka „Lokatorka” to łakomy kąsek dla czytelnika, ale do pełnej satysfakcji zabrakło mi spektakularnego finału. Emocje, które autor tak solidnie dawkował przez całą książkę, poszybowały gigantycznie w dół wraz z jej końcem. Osobiście czuję mały niedosyt.

JP Delaney, „Lokatorka”, Wydawnictwo Otwarte 2017

Reklamy

Posted on 8 czerwca 2017, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. Lokatorka zapowiada się interesująco i już teraz ma szanse srtać się bestsellerem . Czy tak będzie ? Zobaczymy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: