Nie proszę o miłość – Danuta Awolusi. Recenzja

Samotność boli. Niesamowicie uwiera. Wkładamy maskę, by ją ukryć, a to droga donikąd. Przekonują się o tym bohaterki książki „Nie proszę o miłość” Danuty Awolusi.

Nie proszę o miłość Danuta AwolusiEwa i Hania – dwie singielki, które początkowo łączy tylko to samo miasto i wewnętrzna pustka. Śledzimy ich historie z osobna, co sprawia, że mocno uwypukla się kontrast między nimi. Są szalenie różne w sposobie życia, podejściu do miłości i seksu. Wycofanie staje tu w opozycji do nadmiernej ekspresji. Kiedy splata się ich los, dysproporcje stają się jeszcze bardziej widoczne. Autorka śmiało odkrywa lęki obu kobiet, pokazując jak narasta w nich pustka, której w pewnym momencie nie sposób już niczym zapełnić. Żaden substytut miłości nie czyni szczęśliwą.

Nie łatwo przyznać się do samotności. Znacznie prościej wcisnąć się w szufladkę „singielka”, przykleić uśmiech do twarzy i brnąć przez codzienność ze złudnym poczuciem szczęścia i akceptacją swojej wolności. Tymczasem taki stan ma drugie dno, o którym się nie mówi. Dobija się do niego regularnie i coraz częściej. A wszelkie próby oszukiwania samej siebie kończą się nasilającą się wewnętrzną szamotaniną. Danuta Awolusi zdziera maskę z marketingowej twarzy singielek wykreowanej przez media. I robi to fenomenalnie, nie przebierając w słowach. Ukazując całe gigantyczne spektrum emocji, które towarzyszą życiu w pojedynkę. Można negować postawy kobiet. Znacznie lepiej jednak przyjrzeć się im z dystansem. Refleksje mogą bowiem rozłożyć na łopatki.

„Nie proszę o miłość” to opowieść szalenie gorzka, porażająca swoją autentycznością. Dokąd prowadzi tłumiona samotność? Jak długo można udawać, że wszystko gra? Czy w poszukiwaniu miłości można zgubić siebie? Gwarantuję, że w trakcie lektury książki Danuty Awolusi pytań rodzi się całkiem sporo. I nie cichną one w głowie wraz z ostatnią stroną. Ta historia mocno zapada bowiem w duszę.

Danuta Awolusi, „Nie proszę o miłość”, Pascal 2017

Reklamy

Posted on 12 września 2017, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: