Trzymaj się, Mańka! – Małgorzata Kalicińska. Recenzja

„Trzymaj się, Mańka!” Małgorzaty Kalicińskiej to optymistyczna opowieść o smakowaniu życiu. I to w momencie, kiedy wydaje się, że wszystko co dobre już za nami. Nic bardziej mylnego. Wystarczy tylko otworzyć serce na nowe i dać się ponieść emocjom.

Książka Małgorzaty KalicińskiejMarianna wiele już widziała i słyszała. I sporo przeżyła. Zamotana w kokon żałoby po zmarłej siostrze próbuje znaleźć jeszcze jakieś pozytywy w codzienności, ale początkowo przychodzi jej to z trudem. Szczególnie, że niesie ją fala samotności, co w wieku 50+ może się już wydawać stanem permanentnym. Tymczasem przeczy temu ojciec głównej bohaterki, który mimo sędziwego już wieku odkrywa w sobie jeszcze pokłady miłości. Aż się prosi, żeby córka poszła w jego ślady i pozwoliła sobie na odrobinę szczęścia.

I ku czytelniczej satysfakcji Małgorzata Kalicińska prowadzi fabułę właśnie w tę stronę. Stajemy się więc świadkami śmiałej decyzji Marianny, która postanawia wyruszyć w podróż do Korei, w odwiedziny do korespondencyjnego znajomego. Cóż to za wyprawa! Taka, która rozbudza gigantyczny apetyt na życie, w tym na miłość. Dla kobiety staje się nowym początkiem, ale nie ma w tym cienia banału.

„Trzymaj się, Mańka!” to książka lekka, ale przepełniona dojrzałością i mądrością. Nie ma w tej narracji przekłamań, bo Małgorzata Kalicińska stworzyła bohaterów zwyczajnych, a przez to wiarygodnych od początku do końcu. Im emocjom się wierzy. I przeżywa się je. Opowieść ta jest przy tym bardzo klimatyczna i to nie tylko ze względu na specyficzne (ale tylko częściowe) miejsce akcji. Wpływ na to mają właśnie poszczególne postaci, dzięki którym wraz z końcem książki w czytelniku pozostaje poczucie błogiego ciepła. A to rozlewa się w środku tylko wtedy, kiedy autorka dotyka samego życia i robi to właśnie w takim stylu jak tutaj.

Małgorzata Kalicińska, „Trzymaj się, Mańka!”, Burda Książki 2017

Premiera książki 27.09.2017 r.

Posted on 21 września 2017, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: