Warkocz – Laetitia Colombani. Recenzja

„Warkocz” to intymna, refleksyjna opowieść nie tylko o utracie wolności i mozolnej próbie jej odbudowania, ale też o odwadze, która budzi się w krytycznych momentach. Laetitia Colombani snuje narrację spokojną, choć bohaterki kipią od skrajnych emocji.

Książka Laetiti ColombaniSmita, Giulia i Sara. Tak różne, a tak bliskie. Żyjące całkiem inaczej, w odmiennych częściach świata, a mimo wszystko zmagające się z tożsamymi problemami, które są kompletnie niezależne od tego, w jaki sposób egzystują na co dzień. Uwiera je bowiem to samo. Niezgoda na codzienność, którą zgotował mi los. Pewien upadek, który kazał im odrzucić bierność i zmusił do walki. I one walczą, każda na swój sposób. Zapewniam, że to determinacja godna podziwu.

Laetitia Colombani w mądry oraz wyjątkowo przenikliwy sposób kreśli portrety trzech kobiet. I zgrabnie łączy ich losy. W jej narracji nie ma dynamicznych zwrotów akcji. Śledzimy turbulencje w życiu bohaterek i choć buzują w nich rozmaite emocje, to do tego, co je spotyka, podchodzą z rozwagą. By jednak ruszyć z miejsca, potrzebują silnego bodźca. Jakie to prawdziwe!

„Warkocz” to książka, którą trzeba się delektować, choć jest to opowieść epatująca powściągliwymi emocjami. Może wzruszyć. To opowieść multikulti o odwadze i drodze ku wolności w różnym wymiarze. Ale też o swoistym oczyszczeniu, które kiedy już następuje, daje siłę do walki o zdrowie, spokój, stabilizację i lepszą przyszłość.

Nie da się uciec od spojrzenia na siebie przez pryzmat tej historii. Laetitia Colombani daje pole do refleksji.

Laetitia Colombani, „Warkocz”, Wydawnictwo Literackie 2017

Reklamy

Posted on 12 stycznia 2018, in Recenzje książek and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: