Ogród Zuzanny. Tom 1. Miłość zostaje na zawsze – Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska. Recenzja

„Ogród Zuzanny” to ciekawy dwugłos w literaturze obyczajowej. Justyna Bednarek i Jagna Kaczanowska postawiły na sielskość, ale nie brnęły utartym szlakiem i nie zgotowały swojej bohaterce życia, które przewinęło się w polskich chic-litach już wielokrotnie. Może autorki nie torpedują innowacyjnością fabularną, ale ewidentnie pokazują, że mają konkretny pomysł na swoją twórczość.

Książka Ogród ZuzannyZuzanna, główna bohaterka jest nieco poturbowana przez życie, ale nie przeszkadza jej to, by brnąć do przodu. Co prawda, nie stawia milowych kroków, ale robi, to co kocha – zajmuje się zawodowo roślinami. Kiedy dostaje zlecenie na zaaranżowanie ogrodu Adama, staje przed ogromnym wyzwaniem. I nie chodzi tu wcale o metraż zielonej przestrzeni, ale falę nagłych uczuć, które powracają po latach z podwójną siłą. Kilkanaście lat wcześnie tych dwoje miało bowiem już ze sobą do czynienia. Czy teraz wyjaśnią sobie to, co przemilczeli za pierwszym razem?

Jedno jest pewne – Zuzanna bierze sprawy w swoje ręce i postanawia przemówić do mężczyzny językiem kwiatów. Brzmi romantycznie, ale czy Adam będzie potrafił odczytać taki komunikat? Justyna Bednarek i Jagna Kaczanowska zadbały, by wątek ten nie był taki oczywisty.

„Ogród Zuzanny” to książka sfokusowana na to, co mi bliskie – kontakt z naturą, miłość do roślin i poszukiwanie dobra w drugim człowieku. To sprawiło, że szalenie przypadła mi do gustu. Jeśli dodać do tego charyzmatyczne postaci, także te poboczne, niesztampowe relacje rodzinne i jakąś dawkę komizmu sytuacyjnego, to w efekcie mamy całkiem porządny kawałek literatury obyczajowej. W dodatku napisanej w bardzo dobrym stylu, bez grafomańskich wybryków. To tym bardziej zasługuje na uwagę, bo tytuł ten wyszedł spod pióra dwóch osób. A mimo to wszystko jest spójne.

Jedyne, co zakrawało na banał, to wątek macierzyński. Jakoś od początku był szalenie przewidywalny i niczym nie zaskoczył. Ale to, co u mnie ukłuło tutaj, dla innych może być w punkt. Kwestia gustu.

Pozostaje tylko czekać na drugi tom „Ogrodu Zuzanny”. Oby pojawił się niebawem.

Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska, „Ogród Zuzanny. Tom 1. Miłość zostaje na zawsze”, W.A.B 2018

Premiera książki 31.01.2018 r.

Reklamy

Posted on 18 stycznia 2018, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: