Jedwabne rękawiczki – Renata Kosin. Recenzja

„Jedwabne rękawiczki” Renaty Kosin to detaliczna mieszanka teraźniejszości z przeszłością. I choć momentami fabuła jest niesamowicie gęsta i ciut przytłaczająca, to nie sposób się od niej oderwać. Autorka zaryzykowała, stawiając punkt ciężkości na dość nietypowym wątku, ale wyszło to tej opowieści na dobre.

Książka Jedwabne rękawiczkiMacki przeszłości zawsze sięgają do czasów współczesnych i zmuszają do konfrontacji z tajemnicami kolejne pokolenia. Tak dzieje się z Laurą – główną bohaterką. Kobieta musi się zmierzyć z dość nieprawdopodobnymi rewelacjami, które mają swoje korzenie w zamierzchłych czasach i wcale nie ucichły. To ona była poza nimi. Aż do teraz, gdy swoiste dziedzictwo genów zaczyna upominać się o swoje.

Renata Kosin zafundowała kobiecie niezły mistyczny galimatias. Warstwa po warstwie odkrywa ona to, co zostało przemilczane przez najbliższych. I pomyli się ten, kto z góry założy, że znów chodzi o jakiś romans, którego skutki ciągną się przez kolejne dziesięciolecia. Tutaj sedno tkwi gdzie indziej. A największą wartością jest nie miłość, a wolność. Żeby w niej zasmakować, kobiety z rodziny Laury skręciły w bardzo niebezpieczną stronę i zapłaciły za to wysoką cenę. Czy ją również czeka to samo? Czy obudzi się w niej, to co zgubiło poprzednie pokolenia? Jakie konsekwencje będzie miało odkrycie prawdy o najbliższych?

Zanim poznamy odpowiedzi na te pytania, książka „Jedwabne rękawiczki” przyniesie nam sporo emocji. Autorka mocno zagęszcza poszczególne wątki i momentami przychodzi chwilowa konsternacja, że coś nam ucieknie, bo fabuła galopuje, torpedując przy tym dużą dawką informacji. Można się pogubić, szczególnie jeśli planujemy lekturę w ratach. O wiele lepiej przeczytać ją w krótszym czasie, by nic nie uleciało. I żeby mimo wszystko, pozostało wrażenie, że wszystko to jednak się broni.

Renata Kosin, „Jedwabne rękawiczki”, Filia 2018

Reklamy

Posted on 6 lutego 2018, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: