Gra poza prawem – Magdalena Zimniak. Recenzja

Co to za życie, kiedy nikt nie wie o twoim istnieniu? Co może obudzić w człowieku paląca potrzeba wolności? Jakie piekło można zgotować drugiej osobie rzekomo w dobrej wierze? Magdalena Zimniak zbudowała narrację gęstą od wewnętrznych demonów. Kiedy ujrzą światło dzienne, nic już nie będzie takie samo.

thriller Gra poza prawemKsiążka „Gra poza prawem” to studium mrocznej strony osobowości człowieka. Jaki jest naprawdę, gdy nikt nie widzi? Co próbuje ukryć przed światem? Fabuła skupia się w dużej mierze na specyficznej relacji na linii matka-córka, ale to nie jedyny wątek przykuwający uwagę w tym thrillerze. Znów razem z autorką zakradamy się w zakamarki ludzkiej psychiki, ale jednocześnie dostajemy dawkę nieco kryminalnych wrażeń. Intrygującym punktem staje się bowiem tajemnicza zbrodnia.

Dorota nigdy nie widziała nikogo więcej poza mamą i babcią. Obcy jest jej nawet internet. Świat nie wie, że istnieje, a jej matka Beata robi wszystko, by tak zostało. Kiedy więc dochodzi do napadu, a potem morderstwa, cały misterny plan rozpada się na kawałki. Trzeba kombinować i robić to sprytnie. To właśnie wtedy do głosu mocno dochodzi trzecia bohaterka – Ola, która wywróci życie kobiet do góry nogami. Każda z nich to niezła manipulantka. Która wyjdzie na tym najlepiej? I czy rzeczywiście warto?

„Gra poza prawem” obnaża nie tylko to co złe w człowieku, ale też głębokie pokłady tłumionej miłości i lęku, który ma różne źródło. Psychologiczna strona tego thrillera jest bez zarzutu. Magdalena Zimniak już wielokrotnie udowodniła, że ta dominująca cecha jej twórczości jest dopracowana. Jedyne, co trochę mi tu kuleje, to wątek kryminalny, a dokładnie amatorskie śledztwo. Trochę to wszystko szło zbyt gładko jak na kaliber sprawy. Ale takie odczucie to być może jedynie efekt tego, że przy dużym natężeniu coraz lepszych mrocznych książek, trzeba już prawdziwej fabularnej torpedy, by przykuć uwagę i zaskoczyć.

Magdalena Zimniak, „Gra poza prawem”, Prozami 2018

Zobacz inne książki Magdaleny Zimniak:

Odezwij się

Białe róże dla Matyldy

Posted on 4 lipca 2018, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

  1. Opis brzmi tak, że aż ciarki przechodzą. Mam nadzieję, że okaże się tak wciągające jak np. „Czerwony pająk”, którego czytałam ostatnio.

  2. To trochę inna pula wrażeń 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: