Cenny motyw – Małgorzata Rogala. Recenzja

„Cenny motyw” zdecydowanie nie jest kryminałem. To rewelacyjna powieść detektywistyczna, w której najistotniejsza wcale nie jest zbrodnia, ale cała jej otoczka. A ta u Małgorzaty Rogali jest nad wyraz klimatyczna.

I nie może być inaczej, gdy motorem napędowym fabuły staje się kradzież wiekowego i bardzo oryginalnego pierścionka. Taki unikat może wyzwalać w człowieku najgorsze instynkty, szczególnie jeśli się na tym zna i wie, że gra jest warta świeczki. I pomyśleć, że zaczęło się od romansu!

Oto bowiem okazuje się, że rynek handlu antykami to doskonałe miejsce do nielegalnych działań, gigantycznych inwestycji i jeszcze większych wpływów do własnej kieszeni. Kiedy więc w takim pozornie hermetycznym środowisku zaczyna się ferment, a przez ramię zagląda policja, robi się niezłe zamieszanie.

Małgorzata Rogala nie spoczęła na laurach po pierwszej części serii z prywatną detektyw Celiną Stefańską. Ba! Poszła krok dalej i dała swojej bohaterce poszaleć zawodowo, bo to właśnie ona staje się świadkiem przestępstwa, a wkrótce zaczyna prowadzić śledztwo w tej sprawie. W parze z aspiracjami zawodowymi idzie tutaj jednak chęć wyjaśnienia śmierci rodziców, która jest bezpośrednio związana z obrotem dziełami sztuki. Autorka genialnie łączy te dwa wątki. Komplikuje fabułę, ale robi to w bardzo przemyślany sposób. Dzięki temu dostajemy sensacyjną opowieść okraszaną sowicie sztuką w całkowicie nieznanym wydaniu. Świetnie napisaną, intrygującą i lekką.

Podobnie jak w „Kopii doskonałej” tutaj również fabułę dynamizują nagłe zwroty akcji, ale nie da się ukryć, że książka „Cenny motyw” jest po prostu ciekawsza. A Celina Stefańska budzi jeszcze większą sympatię. Tak dużą, że ogromnie trudno się z nią rozstać. Pozostaje więc wypatrywać kolejnego śledztwa z jej udziałem.

Małgorzata Rogala, „Cenny motyw”, Czwarta Strona 2019

Zobacz również:

„Kopia doskonała”

Posted on 4 czerwca 2019, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. „Cenny motyw” to książka, która niesamowicie wciąga już od samego początku i czyta się ją z największą przyjemnością. Faktycznie, w tym wypadku ogromne wrażenie robi sama intryga, ale również jej otoczka i bohaterowie. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć – szczególnie wtedy, gdy uwielbia się typowo detektywistyczne historie. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: