Lato w Pensjonacie pod Bukami. Recenzja

Oto pensjonat, w którym myśli wracają na właściwe tory, a serce przestaje się bać. Tu łagodnieją konflikty, także te wewnętrzne i przybywa odwagi do stawienia czoła sobie, swoim emocjom i innym ludziom. Niby podróż rekreacyjna, a jednak w głąb siebie. I to bardzo głęboko. A to wszystko w zbiorze opowiadań „Lato w Pensjonacie pod Bukami”.

Znane polskie pisarki wzięły na warsztat malownicze miejsce i stworzyły historie, które są bardzo realne. Może gdzieś pobrzmiewa w nich echo banału, ale nie przeszkadza to delektować się tą lekką, a zarazem mądrą opowieścią o walce z najtrudniejszym wrogiem – samym sobą.

Motyw podróży ma bowiem w książce „Lato w Pensjonacie pod Bukami” drugie dno. Z jednej strony mamy urokliwe miejsce wypoczynku broniące się przed cywilizacją, w którym można dosłownie odetchnąć pełną piersią. Z drugiej zaś wyprawa tutaj staje się dla każdego bohatera jednocześnie kresem i początkiem czegoś. Ot, taka magia. Może to skutki pobrzmiewającej dookoła ciszy przerywanej śpiewem ptaków. A może otwarte serce właścicielki, która wiele widzi, ale o nic nie pyta, pozwalając swoim bohaterom na samodzielne decyzje. A może jeszcze świadomość, że jest się samemu ze swoimi myślami i uczuciami bardziej niż na co dzień i w związku z tym trzeba się z nimi skonfrontować. A może to wszystko razem?

Każda z przedstawionych tu historii broni się jako odrębny byt, ale dopiero gdy dobrniemy do ostatniej, przekonamy się, jak udanym eksperymentem jest książka „Lato w Pensjonacie pod Bukami”. Wszystkie opowieści tworzą bowiem spójną całość i to bardzo wiarygodną. Można się pośmiać. Można wzruszyć. Momentami można nie wierzyć lub mieć nieodpartą chęć popchania danego bohatera do szybszego podjęcia decyzji. I co najważniejsze, można tutaj odnaleźć własne lęki i potrzeby. Czy lektura tych opowiadań pozwoli nam spojrzeć na nie nieco inaczej? Warto się przekonać.

„Lato w Pensjonacie pod Bukami”, Wydawnictwo Filia 2019

Posted on 10 lipca 2019, in Recenzje książek and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: