Zadra – Robert Małecki. Recenzja

„Zadra” jest kapitalna. To majstersztyk w budowaniu napięcia i kreowaniu intrygujących wątków kryminalnych. Robert Małecki udowadnia, że jego kondycja literacka jest w szczytowej formie. I oby tak dalej.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia, a czytelniczy w miarę obcowania z dobrą opowieścią. I tak jest w przypadku serii o komisarzu Bernardzie Grossie. Po dobrej „Skazie” i bardzo dobrej „Wadzie” przyszedł czas na „Zadrę” – genialną pod względem żonglowania napięciem, emocjami (także czytelnika) i lawirowania po ludzkiej psychice. Wszak za każdym dobrym i złym czynem coś się kryje. A za tym drugim najbardziej.

Tym razem stajemy się uczestnikami niebanalnego śledztwa, w którym teraźniejszość znów pęcznieje od głosów przeszłości. Ale jak! Robert Małecki konfrontuje nas z zagadką kryminalną na wysokim poziomie. Oto bowiem wraz z Grossem będziemy próbowali wyjaśnić tajemnicze samobójstwo, które być może wcale jednak nim nie jest i które w miarę coraz większej dociekliwości komisarza i Skałki nabiera znamion morderstwa z cyklu tych najbardziej zaskakujących. Gross nie byłby sobą, gdy zamknął sprawę szybko, nie próbując dociec, gdzie kryje się prawda. A ta ma swoje korzenie w przeszłości. W jaki sposób aktualne samobójstwo mężczyzny wiąże się z zaginięciem pary studentów sprzed kilkunastu lat? Pod wpływem nowej sprawy stara wypływa na wierzch i domaga się wyjaśnienia. Ku czytelniczej uciesze nie jest to proste. Co i dla kogo jest tu życiową zadrą? Warto się przekonać.

„Zadra” jest najbardziej makabryczna w całym cyklu o Bernardzie Grossie, ale też najbardziej tajemnicza. Autor niczego nie ułatwia czytelnikowi i od początku do końca prowadzi go przez misternie skonstruowane wątki. A te ani przez moment nie pozwalają na nudę. Taka w nich precyzja. Do głosu dochodzą tu pierwotne instynkty, które obudzone pod wpływem impulsu, wiele komplikują. Robert Małecki świetnie ukazuje, jak wielką siłę ma miłość w różnych konfiguracjach i do czego może doprowadzić jej brak, bo że do zbrodni to wiadomo, ale w książce „Zadra” chodzi o coś więcej.

Coś czuję, że Robert Małecki jeszcze nie napisał ostatniego słowa w tym cyklu. Mam nadzieję, że Bernard Gross jeszcze powróci ku czytelniczej uciesze.

Robert Małecki, „Zadra”, Czwarta Strona Kryminału 2020

Posted on 17 stycznia 2020, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentarz.

  1. Naćpana Książkami

    Nie słyszałam o tej serii, ale brzmi interesująco. Tym bardziej, że lubuję się w tym gatunku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: