Obok ciebie – Anna Kasiuk. Recenzja

Czy choroba może być katalizatorem zdrady? A zdrada próbą zagłuszenia myśli o niej? I czy w ten sposób można usprawiedliwić erotyczne pozamałżeńskie ekscesy? Anna Kasiuk w nowej książce „Obok ciebie” podsuwa czytelnikowi właśnie takie pytania, ale czy opowieść, którą serwuje, można uznać za udaną?

Przyznam szczerze, że mnie historia Izabeli, głównej bohaterki, nie przekonała. Poznajemy ją w momencie, gdy słyszy od lekarza nieprzychylną diagnozę, ale nie jest to moment, w którym jej życie wisi na włosku. W swoich oczach kobieta staje się jednak w pewien sposób wybrakowana. A idąc dalej, daje sobie błyskawiczne przyzwolenie na to, by coś z tego życia jeszcze wycisnąć. Stawia na szali dotychczasowe bezpieczne życie rodzinne i budzą się w niej deficyty, które próbuje uzupełnić dość kompulsywnie. I o ile jeszcze powrót do przerwanej pasji jest tu jak najbardziej zrozumiały, to już swoiste opętanie seksem i to wcale nie z mężem jakoś tu wadzi. W efekcie miałam wrażenie, że pod naporem tych uciech ginie gdzieś sens tej opowieści. I niestety, takie odczucie towarzyszyło mi do samego końca.

Książka „Obok ciebie” Anny Kasiuk w jakiś sposób drażni. Trochę za tym stoi przesadny dramatyzm bohaterki, a trochę jej erotyczny rollercoaster. I choć wiadomo, że w taki a nie inny sposób próbuje sobie poradzić psychicznie z problemem, to mam poczucie, że gdzieś tutaj zaburzyły się proporcje w ważności tematów, które serwuje autorka. Osobiście zabrakło mi informacji medycznych o przypadłości Izabeli, które uwiarygodniłby jej lęk i reakcję na to, co może przynieść choroba. Wtedy też proporcje wątków ułożyłyby się inaczej, może bardziej korzystnie dla całej historii. A tak mam poczucie, że zbyt mocno i całkowicie bez potrzeby główna bohaterka nakręciła się na wyciśnięcie z życia więcej przyjemności.

Nawet zakończenie jest tutaj zbyt przewidywalne. Szkoda, bo wcześniejsze książki Anny Kasiuk pokazywały, że autorkę stać na więcej. Oby książka „Obok ciebie” była wypadkiem przy pracy, a nie zwiastunem nadchodzącej klęski urodzaju w twórczości autorki.

Anna Kasiuk, „Obok ciebie”, Czwarta Strona 2020

 

Zobacz inne książki Anny Kasiuk:

Ciebie szukam

Kwiaciarka

Posted on 12 lutego 2020, in Recenzje książek and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 2 Komentarze.

  1. No to trochę jestem zawiedziona. Powieść w planach zakupu… Na później? Dzięki za szczerą recenzję.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: