Zagubieni – Natasza Socha. Recenzja

„Zagubieni” Nataszy Sochy to książka tętniąca samotnością i usilnymi próbami jej okiełznania, choć czasem te próby podejmowane są tylko w głowie. A tytułowe zagubienie może sprowadzić na różne ścieżki. Także tą, którą ma być ostatnią. Ale czy na pewno?

Wiedziałam, że Natasza Socha potrafi szarpać za duszę, ale żeby aż tak? Może w moim przypadku ta fabuła trafiła na podatny grunt, a może taka jej moc, że nie można jej czytać obojętnie.

Sonia i Mati poznają się przypadkiem na moście w momencie, gdy oboje chcą popełnić samobójstwo. Zaczynają się licytować, kto ma większe powodu ku temu, by skoczyć jako pierwsze, ale w efekcie postanawiają spróbować poznać życie z lepszej strony. Razem, przez miesiąc, po którym zdecydują, czy ich decyzja jest nadal taka sama.

Czas, który razem spędzają okazuje się być lekcją nie tylko dla nich, ale też dla czytelnika. Oto bowiem nasi zagubieni zaczynają dostrzegać w pozornie prostych rzeczach powód do uśmiechu. Niewielkie gesty ocieplają serce, a poznawanie nowych zajęć pompuje w nich nieco endorfin. Skupiają się na tu i teraz, by przeżyć te kilka tygodni maksymalnie intensywnie, mając z tyłu głowy, że są to być może ich ostatnie tygodnie. W tym czasie też poznają siebie, swoje dobre i złe strony. Czy zrodzi się między nimi miłość? U Nataszy Sochy takie rozwiązanie byłoby zbyt banalne.

Książka Nataszy Sochy to swego rodzaju wiwisekcja emocji ludzi, którzy zatracają się w samotności i próbują znaleźć dla nie ujście, jednocześnie czując, że to nie jest rozwiązanie. Autorka trafnie ukazuje, to co dzieje się w ich głowach i sercach i do jakich zachowań prowadzi. Psychologizm postaci jest tu tak dopracowany, że ich emocje są bardzo odczuwalne.

No i to fenomenalne, zaskakujące zakończenie. Wisienka na torcie.

Natasza Socha, „Zagubieni”, Edipresse Książki 2020

Posted on 30 czerwca 2020, in Recenzje książek and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: