Najgorszy dom – Magdalena Majcher. Recenzja

Książki Magdaleny Majcher to coraz mocniejsze emocjonalne tornado. Thriller „Najgorszy dom” obezwładnia pomysłem, prowadzeniem narracji, budową dramaturgii i finałem, którego nie sposób przewidzieć. A wszystko to bez zbędnych dodatków, po mrocznej linie prosto do jeszcze bardziej mrocznego kłębka.

Odkąd Magdalena Majcher skręciła literacko w historie, od których cierpnie skóra, wyszło jej to na dobre jako autorce. Taki płodozmian literacki to strzał w dziesiątkę. Tym razem stajemy się uczestnikami dramatu, który dewastuje wewnętrznie i nie pozostawia szans na jakąkolwiek normalność w życiu. Przekonujemy się o tym, już na samym początku, gdy ramię w ramię wyruszamy z główną bohaterką Łucją do rodzinnego Namysłowa. Gdyby nie zaginięcie siostry, jej przyjazd tutaj nie doszedłby już nigdy do skutku. Wszystko przed demony przeszłości i krzywdy, które zaznała w domu jako nastolatka.

Z jednej strony jest pełna lęku, z drugiej ma wyrzuty sumienia wobec Karoliny, którą zostawiła na pastwę domowego i małomiasteczkowego losu. Teraz, jako starsza siostra a zarazem prywatna detektyw chce odkryć, co stoi za zniknięciem dziewczyny. W dochodzeniu do prawdy pomaga jej Paweł – dawna miłość a teraz policjant. W odkrywaniu kolejnych kart przeszkadza jej jednak specyficzne emocjonalne wycofanie i bardzo trudny charakter.

Magdalena Majcher niczego nie ułatwia swojej bohaterce i stawia na jej drodze mnóstwo znaków zapytania, kłamstw i tajemnic, które rzucają zaskakujące światło na życie nastoletniej Karoliny. Gdy przyjdzie nam zmierzyć się z prawdą, nic już w książce „Najgorszy dom” nie będzie takie samo. Mało tego, autorka tak prowadzi narrację, że to co w innych książkach byłoby finałem, tutaj jest dopiero etapem do rozwiązania tej mrocznej zagadki.

Nie da się ukryć, że thriller „Najgorszy dom” to kolejna bardzo dobra, a nawet najlepsza opowieść w dorobku Magdaleny Majcher. Perfekcyjnie dopracowana fabuła i psychologizm postaci są mocną stroną tej opowieści. A sama historia to przykład na to, jak skryte potrafi być zło i jak bardzo po cichu potrafi zniszczyć życie drugiego człowieka.

Magdalena Majcher, „Najgorszy dom”, W.A.B. 2022

Współpraca z Wydawnictwem W.A.B.

Inne książki Magdaleny Majcher:

Małe zbrodnie

Obca kobieta

Posted on 9 czerwca 2022, in Recenzje książek and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: