Przerwana kołysanka – Natasza Socha. Recenzja

„Przerwana kołysanka” to kryminał, który zostaje w głowie. Aż dziw, że Natasza Socha tak zgrabnie skręciła w inny gatunek literacki i nie wykoleiła się przy tym na kryminalnych zakrętach. Oto historia oparta na faktach, która przeraża. Oto komisarz, jakiej jeszcze nie było. I oto dowód, że krótka forma w parze z dynamiczną mroczną narracją to przepis na sukces.

Bardzo byłam ciekawa, co też kryje się pod serią Grey Book, w której jako pierwsze ukazały się właśnie „Przerwana kołysanka” Nataszy Sochy i „Gdzie jest Emma?” Magdy Stachuli. Ciekawość wzięła jednak górę w przypadku pierwszego tytułu, bo to debiut autorki w literaturze kryminalnej. I jaki udany!

Na dzień dobry stajemy się świadkami zagadkowej śmierci młodej kobiety. Rzekome samobójstwo okazuje się być niezłą mistyfikacją, którą próbuje rozwikłać policjantka śledcza Florentyna. I robi to w swój dość innowacyjny, ale dociekliwy sposób. Sama zresztą też jest novum, bo która komisarz chadza cała na różowo, nie klnie, a do współpracowników zwraca się dość pieszczotliwie? A ta kumuluje to wszystko i dobrze jej z tym wbrew kpiącemu otoczeniu. Mało kto bowiem wie, a może nikt, że to kamuflaż, który pomaga jej walczyć z osobistą tragedią. Zapewne w kolejnej odsłonie przygód Florentyny pt. „Piętno” Natasza Socha pozwoli ją poznać bardziej.

Póki co policjantka działa nieco poza schematami. Widzi to, czego inni nawet nie próbują dostrzec i węszy tam, gdzie pozornie wszystko jest idealne. I właśnie takie podejście doprowadzi ją do coraz to nowszych tropów, z których wyłoni się dość konkretny obraz zmarłej kobiety. To portret mroczny, rozpaczliwy i naznaczony cierpieniem, w którym codzienność jest zdominowania przez chęć posiadania dziecka. Natasza Socha kreśli bardzo trudną opowieść o macierzyństwie, które może być tragiczne w skutkach, zarówno gdy jest spełnione, jak i trudne do zrealizowania. Czy może doprowadzić do zbrodni?

Kryminał „Przerwana kołysanka” uderza całą swoją mocą, bo jest inspirowany prawdziwą historią. Autorka świetnie ubrała wszystko w kryminalny płaszczyk i zgrabnie rozwija fabułę, próbując zbyt szybko nie zdradzić co nieco. Udaje jej się to. A charakterna Florentyna od tej pory jest moją ulubioną policjantką.

Natasza Socha, „Przerwana kołysanka”, Wydawnictwo Purple Book 2022

Współpraca z Purple Book

Posted on 30 czerwca 2022, in Recenzje książek and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: