Lato do wynajęcia – Karolina Wilczyńska. Recenzja

„Lato to wynajęcia” Karoliny Wilczyńskiej to lekka, zabawna i jednocześnie mądra opowieść o różnicach pokoleniowych, które wcale nie muszą dzielić. Ba! Może z nich popłynąć zaskakujący emocjonalny strumień.

Seniorzy w książce Karoliny Wilczyńskiej są nie tylko pełni werwy, ale też wiary w to, że mogą być jeszcze potrzebni. Postanawiają więc się nie nudzić i zaoferować swoje towarzystwo obcym ludziom, by fajnie spędzić wakacje. Komu to wyjdzie na dobre i czy rzeczywiście ten pomysł to idealna alternatywa na lato?

Jak się przekonamy, każdy z piątki seniorów stanie przed nie lada wyzwaniem i będzie musiał skonfrontować się z innym pokoleniem, które żyje kompletnie inaczej i u którego dominują inne wartości. A może to tylko pozory? Melania spędza samotny czas, opiekując się domem zamożnego małżeństwa i ich psem. Irena jedzie na wakacje z młodą rodziną, w której dla męża liczy się tylko praca. Kazimierz próbuje swoimi żołnierskimi metodami wychowawczymi naprawić relacje między nastolatkiem a jego rodzicami. Józef staje się członkiem rodziny, w której dominuje kobieta, a reszta nie ma nic do gadania. Z kolei Wiesia jedzie nad morze w roli niejako damy do towarzystwa niemal dla swojej dość osobliwej równolatki.

Wszystko to sprawia, że w książce „Lato do wynajęcia” fabuła aż tętni od przeróżnych emocji, lawiny nieporozumień, ale też mądrości starszych, na którą trzeba się otworzyć, by szerzej spojrzeć na swoje życie. Z drugiej zaś strony seniorzy doświadczają życia, które jest diametralnie różne od ich codzienności. Wszyscy zaś, zarówno razem jak i oddzielnie, mają szansą przeżyć coś, co zapadnie im w pamięć na długo. A przy okazji może namieszać.

Karolina Wilczyńska wykreowała szalenie wiarygodne postacie, nie wrzucając ich w jakieś stereotypowe ramy, ale dając prawo głosu i to bardzo różnorodnego. To wybuchowa mieszanka charakterów i doświadczenia, którą się po prostu chłonie.

A „Lato do wynajęcia” to nie tylko książka o seniorach. To książka o byciu nie obok siebie, ale byciu razem i dla siebie. Mimo różnic pokoleniowych i mimo, że na ten dialog wszyscy muszą otworzyć głowę i serce. To zaskakując lekcja na całe życie.

Karolina Wilczyńska, „Lato do wynajęcia”, Czwarta Strona 2022

Współpraca z Czwarta Strona

Reklama

Posted on 29 lipca 2022, in Recenzje książek and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: